Gayrimenkul Yatırım Blogu

2015’te Tapu, 2017’de Ulaşım Sorunu Bitiyor

TAPU PENDİK

Ak Parti Pendik Belediye Başkan adayı Kenan Şahin, en geç 2015 senesi sonunda Pendik’te “tapu denilen bir problemin kalmayacağını” belirtti. Şahin 2017’de tamamı hazır olacak metroyla da ulaşımın arıza olmaktan çıkarılacağını ifade etti.

Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, önceki 5 senede ilçede ‘kritik’ olarak görülmüş olan pek çok fazla soruna kalıcı sonuçlar bulduklarını dile getirerek, gecekondu probleminin tamamına yakınını çözdüklerini belirtti. Şahin, “Gecekonducuların 3 bininin tapusunu verdik, 4 binini tamamladık, takvimin bitmesini bekliyorlar, 3 bin kadar için de daireler planladık. 2015’in en geç sonunda Pendik’te tapu denilen bir problem kalmayacak. Pendik İstanbul’un en çok gecekondu olan ilçelerinden biridir. Gecekondu probleminin tamamına kalıcı çözümler ürettik. Çözüm çalışmaları ve imarla beraber iki Senenin peşinden tamamlanmış olacak” diye belirtti. İmar uygulamalarını da yüzde 90 oranında tamamladıklarını ifade eden Şahin, 2015 bitimine kadar mülkiyetle alakalı sorunların hepsinin da aşılacağını vurguladı.

Ak Parti tarafından mahalli seçimlerde tekrardan aday gösterilen Şahin, bundan evvel 2019’da bitirilmesi planlanan metro ağının gelişen teknolojiyle beraber 2017 senesinde tamamlanmış olacağını ortaya koyarak, ilçe içinde bütün ulaşım problemini çözmüş olacaklarına göze çarptı. Şahin şu şekilde devam etti:

“Ulaşımda en şanslı ilçeyiz. Pendik’te bir randevunuza en çok 5 dakika geç kalırsınız, şimdi biz bunu da ortadan kaldıracağız. Pendik metro hususunda dünyanın en şanslı ilçesi. Hiçbir ilçede 15 tane metro istasyonu planlanmıyor, Pendik’te tam 15 tane metro istasyonu planlanıyor. Marmaray ve hızlı tren çalışmalarını da kattığımız vakit tam 25 tane oluyor. Böyle olunca hangi yerde olursanız olun 30 dakikada yürüyerek metroya ulaşabileceksiniz. Biz de bunu bir fırsata dönüştürüyoruz, nasıl, her metro istasyonunun yer aldığı alanda bir dönüşüm yapıyoruz. Bir meydan kazansın metronun yer aldığı alan, 1000 araçlık otopark kazansın. Şehir açısından da ticari merkez kazansın. Mümkün mü, mümkün, bunun için para harcamanıza ihtiyaç yok. Akılı bir stratejiyle hareket edeceğiz. 2017’nin en geç sonunda herkes kullanmaya başlayacak.”

25 bin araçlık otopark

Şahin, Pendik’in ulaşım ve trafik açısından ‘süper’ bir ilçe olması için faaliyetlerine devam edeceklerini, 25 bin araçlık bir de otopark planladıklarını belirtti. Şahin, “45 kilometre yeni yol açmıştık, 100 kilometre daha yeni yol açacağız. Ne için, erişilebilirliği muazzam bir ilçe olsun istiyoruz. Kimse burada trafikte kalmasın. İnsanlar trafiğin rahat olduğu, otopark sorununun olmadığı yere alışverişe giderler. İstanbul’un kenarında cazip bir ilçe olduğunu herkes biliyor. Pendik’te 5 senede herkes takvimini ayarlasın 25 bin araçlık otopark yapıyoruz. Kısa vadede para kazanamayız fakat 20 sene akabinde belediyenin başına gelenlere çok fazla iyi paralar kazandıracak” diye belirtti.

Yapılan çalışmaların çok büyük kısmında ‘ceplerinden para çıkmadığını’ açıklayan Şahin, yap-işlet-devret modelini ‘en iyi’ uygulayan ilçe olduklarını ifade etti. Şahin, “Otopark için de hiç para harcamayacağız. Viaport’ta, Marina’da da biz bir lira para harcamadık. Yap-işlet-devrette üstün başarıları olan bir belediyeyiz. Çözümleri kendi seçim dönemimiz için değil geleceğe yönelik buluyoruz yapıyoruz” diye açıkladı.

‘Temiz ve yeşil Pendik’

Şahin, temizlikte de çok fazla emin olduklarını dile getirerek, Portekiz’den ithal ettikleri sistemle, yeraltı çöp ‘konteynır’ına geçtiklerini, daha akabinde ise sistemi kendilerinin ürettiğini ve patent aldıklarını belirtti. Şahin, şu şekilde devam etti:

“Biz patenti olan ilk belediyeyiz. Temizlikte de çok fazla iddialıyız, tertemiz bir ilçe yaptık. Biz Pendik’te 5 yıldır insanların tadilat atıklarını topluyoruz, hem de bedava. Eskiden mutfağında bir tadilat yapan, atığı atacak köşe arardı, şimdi maksimum 48 saat içinde atıklarını 50 çuvala kadar bedava, 50 çuvalın üzerinde sembolik bir ücretle kapıdan alıyoruz. Şu anda buna da patentini alacağımız bir teknoloji geliştiriyoruz.”

En mühim işlerinin başında park ve yeşil alanların geldiğini ifade eden Şahin, şu şekilde açıkladı:

“291 park yaptık fakat dar alanda parklar, okul bahçesi ve sitelere… Ama şimdi hazırladığımız alanlar var, Güzelyalı, Ahmetyesevi’ye kadar olağanüstü bir rekreasyon alanı kuracağız. Yine hemen paralelinde Keltepe var, adını değiştirdik Gönüldağı diye. Muhteşem bir alan da oraya oluşturacağız. Bizim Çamlık ve Yenişehir mahallelerinde yaklaşık olarak 3 milyon metrekarelik yeşil alanlar var, bu dönem tamamının projesini yapıyoruz. Önemli bir kısmını da kullanılır hale getireceğiz. Çevreye, yeşile insanlarımız doysun istiyoruz. Çok fazla şanslıyız çünkü 100 milyon metrekare alanı olan bir havzamız var.”

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272