Gayrimenkul Yatırım Blogu

2023 Hedefleri için Halkalı Gümrüğü Büyükçekmece-Çatalca Bölgesi’ne Taşınıyor

halkali-gumruk

Yap-İşlet Devret modeli ile Büyükçekmece’de yeniden inşa edilecek olan Halkalı Gümrük Müdürlüğü Tesisleri’nin (Lojistik Merkezi) temel atma töreni, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, milletvekilleri, bürokratlar ile oda ve borsa başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Bugünün Türk iş dünyası ve dış ticareti açısından önemli bir gün olduğunu vurgulayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu “Biz hep ‘insanların en hayırlısı insanlara en faydalı olandır’ buyruğu uyarınca yaşadık. Bugün de özel sektörümüze, dış ticaretimize ve Türkiye’ye faydalı bir iş için bir araya geldik. Halkalı Gümrüğü’nü Büyükçekmece’ye taşıyoruz. Sayın Bakanımızın öncülüğünde hayırlı bir iş yapmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz” dedi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıkoğlu’nun konuşmasından satır başları;

“HİÇBİR MAZERET BAŞARININ YERİNİ TUTAMAZ”

Bahaneler üretmedik, risk aldık, çalıştık ve hep birlikte başardık. Bu ülkenin zenginleşmesi için risk alan, yatırım yapan, üreten, iş ve aş veren tüm girişimcilerimizi, Türk özel sektörünü yürekten kutluyorum. Bu başarının mimarları burada. Kanaat önderleri burada. Oda-Borsa başkanlarım burada. Bu başarının neferleri sizsiniz, sizlere şükranlarımı sunuyorum.

HALKALI GÜMRÜĞÜ TÜRK DIŞ TİCARETİNDE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

Halkalı Gümrüğü’nün, Türkiye’nin dış ticaretinde önemli bir yeri var. 30 yıldır ihracatçımıza, ithalatçımıza, lojistikçimize hizmet veriyor. Günde yaklaşık 700 tır işlem yapıyor. Geçtiğimiz yıl 152 milyar dolar ihracatın 21 milyar doları, 237 milyar dolar ithalatın da 17 milyar doları Halkalı Gümrüğü’nde gerçekleşti. Yani Türkiye’nin toplam dış ticaretinin yüzde 10’undan fazlası buradan geçiyor.

2023 HEDEFLERİNE KATKI SAĞLAYACAK

Hepimizin gözü önünde 30 yılda Türkiye çok değişti. Halkalı Gümrüğü büyüyen ve gelişen İstanbul’un içinde kaldı. Hem lojistikçilerimiz için hem de ihracatçı ve ithalatçılarımız için çekilmez bir yer haline geldi. Her gün 5 km trafik kuyruğu oluşuyor. Bu durum bölgede yaşayan vatandaşlarımızı da olumsuz etkiliyor. İşte bu yüzden TOBB olarak harekete geçtik. 2023 hedeflerimizin altyapısını sağlamlaştırmak için Halkalı Gümrüğü’nü Büyükçekmece Çatalca Bölgesi’ne taşıyoruz.

TÜRKİYE’YE YAKIŞIR BİR GÜMRÜK İNŞA EDİYORUZ

2005 yılından bu yana gümrük kapılarını modernize eden iştirakimiz Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş. olarak Halkalı Gümrüğü’nü yap-işlet-devlet modeli ile yeniliyoruz. Yeni Halkalı Gümrük Müdürlüğü Kompleksi 60 bin m2’si kapalı olmak üzere 220 bin m2’lik bir alanda hizmet verecek. İşleyişin hızlı olması için ihracat ve ithalat sahalarının birbirinden bağımsız inşa ediyoruz. Lojistikçilerimizin, ihracatçılarımızın ve ithalatçılarımızın ihtiyaç duyduğu her türlü yapının yer aldığı bir kompleks yapıyoruz. İstanbul’a yakışan, dünyanın büyük gücü Türkiye’ye yakışan yepyeni bir gümrük inşa ediyoruz. Bu yatırıma 154 milyon TL harcayacağız. İnşallah Mart 2014’te yani 6 gibi kısa bir sürede tamamlayarak ihracatçılarımızın ve ithalatçılarımızın hizmetine sunacağız.

2023 HEDEFLERİ İÇİN DURMADAN ÇALIŞACAĞIZ

2023 yılı için Türkiye’nin büyük hedefleri var. Bu hedeflere çalışmadan, yorulmadan kimse ulaşamaz. Durmadan çalışacağız, bu ülkeye yakışan ne varsa onu yapacağız, yorulsak da durmayacağız ve mutlaka o hedeflere ulaşacağız. Biz, Oda-Borsa camiası olarak elimizi taşın altına koyduk. Biz bu gelişmenin aktörü olduk. Hem dış ticaretimiz gelişsin diye hem de Türkiye’nin kara gümrük kapılarının imajı değişsin diye çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz.

Bu kapsamda oda ve borsalarımızla el ele verdik, Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Sarp, Nusaybin, Habur ve Cilvegözü olmak üzere Türkiye’nin 7 sınır kapısını bitirdik. 300 milyon lira yatırım, 234 milyon lira vergi. Özel sektör yıllık 410 milyon lira kaybetmemiş oldu. Bugün bizim inşa ettiğimiz kapılardan bir yılda tam 14 milyon yolcu geçiyor. Bir yılda tam 2,5 milyon tır, 5,5 milyon vasıta geçiyor.

DÜNYAYA ÖRNEK OLDUK

Biz çalıştık, biz en iyisini uyguladık, biz sadece dünyadan örnek almadık, dünyaya örnek olmak için de çalıştık. Sonunda ne oldu? Birleşmiş Milletler tüm dünyaya “best practise/en iyi örnek” olarak bizi ve Türkiye’yi örnek gösterdi. Sınır kapılarını yenileyecekseniz Türkiye’yi örnek alın dedi. Şimdi de Esendere, Kapıköy, Dilucu ve Çıldır-Aktaş’ı yenileyeceğiz. Esendere ve Çıldır-Aktaş’a başladık bile. Dünyaya bir kere daha “en iyi örnek”in ne olduğunu göstereceğiz. Tüm bunları yaparken büyük bir özveri ile çalışan yakın çalışma arkadaşım GTİ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Arif Parmaksız’a teşekkür ediyorum.

BİZİM GÖREVİMİZ ENGELLERİ KALDIRMAK

Bazen soruyorlar Odalar-Borsalar ne iş yapar diye? Odalar-Borsalar üyesinin cebine doğrudan para koyamaz. Bizim görevimiz onların cebine para koymak değil, onların para kazanmasının önündeki engelleri yıkmak. Biz yollar açmak için, kolaylaştırmak için, özel sektörün ayağındaki zincirleri kırmak için varız. Çünkü bu ülkenin girişimcisi, bu ülkenin insanı ayağındaki zincirleri bir kere kırınca, başaramayacağı hiçbir iş, ulaşamayacağı hiçbir hedef yok.

Biz üyelerimizden topladığımız aidat ile üyelerimize hizmet ettik, üyelerimizin menfaatini koruduk. Biz üyelerimiz çok daha kolay ihracat yapsın diye kara gümrük kapılarını modernize ettik. Üyelerimiz Avrupa’ya daha çok mal satsın diye tarifeli tren seferi düzenledik. Biz bunları yaptık, sadece odalarımız kazanmadı, sadece girişimci kazanmadı, emekçiler de, Türkiye’de kazandı. Biz el ele engelleri aştık, biz zirveye tırmandıkça Anadolu yükseldi, Türkiye yükseldi, hepimiz bu onuru yaşadık.

Her gün yeni hedeflerle, daha büyük bir heyecanla çalışıyoruz. Hem bu hedeflere sahip çıkan hem de Kara Gümrük Kapılarının modernizasyonuna başından itibaren destek veren Bakanımıza huzurlarınızda bir kere daha teşekkür ediyorum. GTİ’de ortak olan tüm Oda-Borsalarıma ve Yönetim Kurulu Başkanlarıma teşekkür ediyorum. Bunlar sizlerin çalışkanlığı, sizlerin liderliği, sizlerin dirayeti ile mümkün oldu. Birlikte çok daha büyük işler başaracağız. GTİ’de ve tüm Kara Gümrüklerinde görev tüm yöneticilerimizi ve çalışan personelimizi de gösterdikleri çalışkanlık ve fedakarlıktan dolayı kutluyorum. Onlar adım adım bu hedefe yürüdüler, emekleriyle hayali gerçek yaptılar. Yeni Halkalı Gümrüğü tüm camiamıza ve Türkiye’ye hayırlı uğurlu olsun.

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272