Gayrimenkul Yatırım Blogu Genel

260 Milyar Dolarlık Dev Projeler

260

Türkiye ulaşımda, denizcilik ve haberleşme alanlarında dev projeleri hayata geçirerek dünyayı kıskandıracak çalışmaların altına imza atıyor. 11 yılda tam 260 milyar dolarlık ihale yaparak dünyada bir çok ülkenin bütçesini geride bırakan  Türkiye dünyada ses getiren küresel oyuncu oldu.

Türkiye’nin prestiji yükseliyor

‘Asrın projesi’ olarak bilinen ve İstanbul’un trafik sorununun çözülmesine önemli bir katkı yapan Marmaray’ın yanı sıra Avrasya Tüp Geçit Projesi, 3’üncü Havalimanı, 3’üncü Köprü, Kanal İstanbul, İzmit-Gebze Köprü Projesi gibi önemli projelerin de çalışmaları devam ediyor. Projelerin tamamlanarak hayata geçmesiyle birlikte Türkiye’nin geliri artarken, dünya çapındaki prestiji de iyice yükselecek.

Yüksek hızlı tren: Türkiye’nin kırk yıllık hayali hızlı treni 2007 yılında hayata geçiren Bakanlık ulaşıma yeni bir soluk kazandırmış oldu. Binalı Yıldırım, 2023’te Anadolu’nun birçok şehrine ‘ hızlı’ ulaşım planladı ve hedef olarak Cumhuriyet’in yüzüncü yılında 9 bin 978 kilometre hızlı tren hattı inşa ettirmek istedi. Şu anda Türkiye’nin bir çok ilinde hızlı tren seferleri yapılırken bir çok ilinde çalışmaları devam ediyor. Bu proje sayesinde Türkiye gelişmiş ülkelerin 30 yılda kat ettiği mesafeyi 6 yılda kat etmiş oldu.

Marmaray: Demiryolundaki en önemli proje olarak görülen ve ‘asrın projesi’ olarak nitelendirilen Marmaray, Binali Yıldırım döneminde çalışmalarına başlanarak hayata geçirildi. İstanbul’un toplu taşıma sorununa büyük ölçüde çözüm getiren Marmaray, raylı sistemin de omurgasını oluşturuyor. Marmaray ile birlikte İstanbul’daki raylı sistem ile toplu taşıma oranı yüzde 12’lerden yüzde 28’lere çıktı. Tarihi İpek Yolunu modern bir şekilde deniz altından birleştiren Marmaray, Asya ile Avrupa arasındaki geçiş süresini 4 dakikaya düşürdü.

Avrasya türp geçit projesi: “Marmaray’ın Kardeşi” olarak nitelendirilen Avrasya Karayolu Tüp Geçit Projesi’nin çalışmaları da devam ediyor. Proje, eski İstanbul’un Avrupa ve Asya kıtası arasındaki yerleşim yerlerini en kısa mesafede birleştirecek. Dünyada denizaltında en derinden geçen karayolu projesi olarak. 2011 yılında temeli atılan bu proje 2015 yılında tamamlanacak. Tünelin hizmete girmesiyle birlikte bu geçişi kullanan vatandaşlar internet ve telefonu da kesintisiz olarak kullanacak.

-Üçüncü havalimanı: Türkiye’yi havacılık sektöründe küresel bir oyuncu haline getirecek olan üçüncü havalimanı için Türkiye kolları sıvadı. Projenin inşa süreci başlatılırken, üçüncü havalimanının hayata geçmesiyle birlikte 150 milyon kapasiteli, birbirinden bağımsız 6 pist ile dünyanın en büyük havalimanlarından bir tanesi yapılmış olacak. Türkiye üçüncü havalimanı ile birlikte 2023 havacılık hedeflerine ulaşmada önemli bir kilometre taşını geride bırakmış olacak ve 22 milyar euroluk bir maliyetle ihale edilen havalimanı, kamuya 100 milyar TL’lik kaynak sağlanacak. 2016 sonunda hayata geçecek olan üçüncü havalimanı, Türk Hava Yolları’nın da dünyanın en büyük havayolu şirketi olmasını sağlayacak.

-Kanal İstanbul: Başbakan Erdoğan’ın ‘Çılgın proje’si olan Kanal İstanbul, Karadeniz ve Marmara’yı ikinci kez birleştirecek. Projenin çalışmalarına başlanırken, İstanbul Boğazı’nın gemi trafiği de rahatlayacak. Kanal İstanbul yaklaşık 45 kilometre uzunluğa sahip olacak ve Kanal İstanbul’u kullanan yük gemilerinden ücret alınması durumunda hazineye ciddi bir gelir sağlanmış olacak.

-Üçüncü köprü: İstanbul’un üçüncü köprüsü olacak olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yapım çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, 59 metre ile dünyanın en geniş köprüsü olacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ayrıca 1408 metre ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprü olma özelliğini de taşıyor. Üçüncü köprünün en önemli özellikleri ise; ticari karayolu trafiğini üzerine alacak olması, demiryolu ile Asya-Avrupa transit taşımacılığını sağlayacak olması ve büyüyen İstanbul’un dış çevre yolu ihtiyacını karşılayacak olması.  Gebze-İzmir Otoyolu projesi kapsamında yapımı devam eden dünyanın en büyük ikinci asma köprüsü olma özelliğini taşıyan İzmit-Gebze Köprü inşaatının yapım çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların 2015 sonunda tamamlanarak köprünün hizmete girmesi bekleniyor.

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272