Gayrimenkul Yatırım Blogu

3. Havaalanı Devreye Girince Atatürk Havalimanında Seferler Duracak

190220140100169571830_2

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, 3. havaalanının yapılmasıyla birlikte Atatürk Havalimanı’ndan tarifeli seferlerin duracağını açıkladı. Birdal “Ancak burası yıkılmayacak. Bakım-onarım ve genel havacılık hizmetleri sürecek” dedi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) Florya’daki Sosyal Tesisleri’nde gazetecilerle bir araya gelen Genel Müdür Orhan Birdal, üçüncü havalimanı süreci, Atatürk Havalimanı’nın geleceği hakkında bilgiler verdi. Yeni havalimanının yapılmasıyla birlikte Atatürk Havalimanı’nın yıkılmayacağını aktaran Birdal “Atatürk Havalimanı’nı yıkılmayacak. Ancak buradan tarifeli seferler yapılmayacak. Genel havacılık hizmetleri, bakım onarım ve kargo hizmetleri devam edecek. Yapılmış tesis hiçbir zaman yakılmaz” dedi.

“Atatürk Havalimanı’nı genişleterek yeni bir havalimanı ihtiyacı ortadan kaldırılabilir miydi?” sorusuna Birdal “Atatürk Havalimanı’nda her şeyi yapabilirsiniz. İstediğiniz kadar büyütebilirsiniz. Eğer Bakırköy’ü, Florya’yı, Sefaköy’ü, Yenibosana’yı haritadan silerseniz Atatürk Havalimanı’nı büyütebilirsiniz. Bu söylediklerimizin gerek topografya itibariyle gerekse burada oluşmuş olan şehirleşmenin ortadan kaldırılmasının zorluğu itibariyle ne kadar zor olduğunu herkes değerlendiriyordur. Biz Atatürk Havalimanı’nın büyümesiyle ilgili çalışmalar yaptık. Ama yapılan bütün çalışmaların hiçbirisinde de Atatürk Havalimanı’nın uzun yıllar Türkiye hizmet verebilecek bir şekilde büyütülebileceği sonucuna varamadık” karşılığını verdi.

Yeni apron yazdan önce Atatürk Havalimanı’ndaki genişletme, büyütme ve kapasiteyi artırmaya yönelik çalışmaların sürdüğünü belirten Birdal “Yeni İstanbul havalimanı yapılıp Atatürk Havalimanı’nın kapanacağı zamana kadar, bu havalimanının daha iyi çalışabilmesi adına ne lazım geliyorsa hepsi yapılacak” dedi. Birdal, Atatürk Havalimanı’ndaki askeri alanda da bazı düzenlemeler yaptıklarını dile getirerek, yaz trafiği başlamadan önce buradaki apronu hava trafiğine açmak istediklerini söyledi.

ZEMİNİN DOLDURULMASI İÇİN BİLİMSEL ÇALIŞMA

Bir gazetecinin “Üçüncü havalimanının yer zemin ve hafriyat probleminin çok büyük olduğu söyleniyor. Zemin ve yer yapımcı firmaları zorlayacak mı?” şeklindeki bir soru üzerine DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, şöyle konuştu: “Tabiî ki zorlayacak. İnşaat bakımından kolay bir inşaat değil. Kolay bir inşaat olsaydı maliyeti de bu kadar olmazdı. Her halde daha düşük olurdu. Yani inşaatçılık tekniği bakımından, hele hele alt yapı inşaatı tekniği bakımından gerçekten dünyada laboratuar niteliğinde çalışabilecek bir saha orası. Yani o bahsedilen olumsuzluklar, çukurlar hepsi var. Zamanında maden, taş, kum ocağı orası hoyratça kullanılmış. Kazılmış öyle bırakılmış. Oradaki sular tatlı su kaynağı değil. Oradaki sular ya yağmur su birikintisi ya da Karadeniz’in dalgalarının basması neticesinde dolan çukurlar. Tabiî ki içinde her şey var.”

3. HAVALİMANI’NDA BİR KESİNTİ YOK

Orhan Birdal, İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin üçüncü havalimanına ilişkin ÇED olumlu raporunun yürütmesini durdurmasıyla ilgili, “Bu ihalenin safhaları halen devam ediyor. Burada herhangi bir kesinti yok. Verilen mahkeme kararının da bu süreçleri önlemeye, engellemeye yönelik bir yanı yok” dedi. Birdal Üçüncü Havalimanı’nda yer teslim sürecinin bir önceki aşamasına geldiklerini söyledi.

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272