Gayrimenkul Yatırım Blogu

3. Havalimanı İnşaatında Son Durum!

veziroglu-havalimanı

Üçüncü Havalimanı hakkında bilgiler veren İGA Havalimanı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, 400 milyon metreküp bataklığı söküp attıklarını, proje kapsamında 40 milyon metreküp kaya dolgu yapıldığını belirtti. Cengiz, ikinci pistin de yıl sonunda biteceğini dile getirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Ülkemizin her yerini erişebilir hale getirmek adına bütün sektörlerde gecemizi gündüzümüze katıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Arslan, Başbakan Binali Yıldırım’ın 3. havalimanı işçileriyle bir araya geldiği iftar programında yaptığı konuşmada, Başbakan Yıldırım’a katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Projenin yapıldığı yer hakkında bilgi veren Bakan Arslan, Türkiye’nin havacılık sektöründe son 14 yılda önemli mesafe katettiğini vurguladı.

Bakan Arslan, konuşmasını şöyle devam etti:

“Önemli olan; nereden nereye geldiğinin bilinmesi ve onun taçlanma noktası olan bataklıkta böyle bir havalimanının yapılıyor olması. Bizim memnuniyetimiz o ki sayın Başbakanımızın önderliğinde, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin her yerini erişebilir hale getirmek adına bütün sektörlerde gecemizi gündüzümüze katıyoruz.

Açtığınız yol, katettiğimiz mesafe belli, yaptığımız projeler belli. Ama biliniz ki bunlarla yetinmeyeceğiz. Yüz bin kişilik ulaştırma ailesi olarak, bütün sektörlerde ülkemizi daha iyi noktalara taşıyacağız, bu konuda hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu ülkenin geleceği için ister içeride, ister dışarıda şehit olmayı göze alanlar nasıl ki varsa, biz de bu ülkenin mamur, imar olması, kalkınması için ulaştırmanın her alanında gecemizi gündüzümüze katmaya devam edeceğiz. Bu bilinçle 3. havalimanını en kısa sürede bitirmek için mesai harcamaya devam edeceğiz.”

YÜZDE 55’İ BİTİRİLDİ

İGA Havalimanı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz de inşaatta gelinen son nokta hakkında çeşitli bilgiler verdi.

Cengiz, 400 milyon metreküp bataklığı söküp attıklarını, proje kapsamında 40 milyon metreküp kaya dolgu yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“200 milyon metreküp dolgu ve toplam 800 milyon metreküp hafriyat yaptık. Birinci pistimizin asfalt işlemlerini tamamlamak üzereyiz, ikinci pistimizi de yıl sonunda bitireceğiz. Üst yapı anlamında dünyanın en büyük terminalini yapıyoruz. Terminal kısmının kaba inşaatını bitirdiğimiz projenin genelinde, 3 milyon metreküp beton döküp, 440 bin ton da inşaat demiri kullanmış bulunuyoruz. Buna ilaveten, çatı çeliğini bitirmek üzere olduğumuz ana terminal başta olmak üzere 110 bin ton yapısal çeliğin alımını yapıp, büyük bir kısmının da imalat ve montajını bitirdik. Dün itibarıyla bagaj sistemi testlerine başladık.”

Dış cephe ve çatı kaplama işlerini en kısa sürede bitireceklerini aktaran Cengiz, ince işlerin de hızlı şekilde devam ettiğini anlattı.

“Mayıs sonu itibarıyla 3,8 milyar avro kaynak aktardığımız projemizin bugün itibarıyla yüzde 55’ini bitirmiş durumdayız.” diyen Cengiz, bugün itibarıyla 27 binin üzerinde çalışan sayısının yaz bitmeden 30 binlere çıkacağını duyurdu.

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272