Gayrimenkul Yatırım Blogu

3. Havalimanı Projesi Krizine “Kurul” Formülü

52fe28f78f67be149437b02d

3. Havalimanı Projesi krizine “kurul” formülü geliyor. AK Parti milletvekillerince Meclis’e sunulan yasa teklifine göre, 5 bakandan oluşacak kurul kamu yararına göre karar verecek. Teklifte, ayrıca kamu özel ortaklığı ile yapılan şehir hastanelerinde Sağlık Bakanı’na sözleşmelerde değişiklik yetkisi verilmesi de, 2B arazilerini satışında süre uzatımı da var.

ÇED raporunda yürütmeyi durdurma kararı ile karşılaşılması sonrasında, üçüncü havalimanı için yeni bir formül ortaya konuldu.

AK Parti milletvekillerinin imzalarıyla Meclis’e sunulan yasa teklifi şunları getiriyor:

– Bakanlardan oluşan jeotermal kurul kurulacak

– Yeraltı sularıyla çakışan otoyol, havalimanı ihalelerinde kurul kamu yararı gözeterek önceliğe karar verecek.

Toplam 12 maddelik yasa teklifine göre, jeotermal kurul oluşturuluyor.

Jeotermal kaynak ve doğal minarelli su arama ve işletme faaliyetlerini ve diğer yatırımları kamu yararı açısından önceliğini ve önemini tespit edecek. Kurul beş bakandan oluşacak.

Kalkınma Bakanı başkanlığındaki kurulda, enerji, çevre ve sanayi ile yatırımın ilgili olduğu bakanlar yer alacak. Bir bakanın çağrısıyla toplanacak kurul, kararlarını üç bakanın onayı ile alabilecek.

Görev alanı içinde, havaalanı, otoyol, baraj, demir yolu, petrol, gaz işletmeleri gibi alanlarda da yatırımların birbirini engellemesi halinde, son kararı verme de var. Turizm alanlarında da kurulun aldığı kararlar doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılabilecek.

Ekonomi alanında da yenilikler

Teklif, ekonomi alanında da pek çok yenilik içeriyor.

Buna göre, tartışılan enflasyon hesaplamalarında devreye giren yeni sistem için gereken yasal adım da atılmış oldu.

ÜFE yani üretici fiyat endeksleri artık yurtiçi üretici fiyat endeksi olarak hesaplanıyor. Bu hesaplamada tarım sektörü hariç tutuluyor, sadece sanayi sektörünü kapsıyor. İhaleler, zam oranlarının baz alındığı yeniden değerleme oranı ve sözleşmeler gibi birçok kalemde artık yurtiçi üretici fiyat endeksi kullanılacak değişikliğin amacı ise AB müktesebatına uyumlu göstergeler üretebilmek.

Şehir Hastaneleri için Bakan’a süper yetki

Öte yandan şehir hastaneleri için de Sağlık Bakanı’na özellikle ihale sözleşmeleri konusunda önemli yetkiler verildi.

Kamu özel işbirliği ile yapılan hastanelerde, Bakan zorunlu hallerde sözleşmede değişiklik yapabilecek. Değişikliğin tek şartı ise maliyetin artırılmaması olacak. Eğer maliyet artarsa, değişiklik yüksek planlama kurulunun onayına sunulacak.

2B arazilerinin satışında süre uzatımına da gidiliyor.

Buna göre, yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte üç aylık yeni bir başvuru süresi olacak.

Yine geçmişte başvurup ödemelerini yapamayanlara da yeni ödeme planı verilecek.

Ödenecek miktar, aylık enflasyon oranı dikkate alınarak hesaplanacak. Ve teklif ile petrol işletme lisansı sahiplerinin petrokimya üretiminde kullanmak üzere LPG ithal etmelerine de izin veriliyor.

 

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272