Gayrimenkul Yatırım Blogu Genel

3. Köprüde Çalışmalar Hızla Sürüyor

3-koprude-calismalar-hizla-suruyor5cbc89fbf8723f6912da

İstanbul’un trafik soruna çözüm olması beklenen 3. köprünün çalışmaları tam gaz devam ediyor. Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden sonra bu köprü boğazın 3. incisi olacak.

İstanbul, sadece Türkiye’nin değil dünyanın incisi. Şiirlere, şarkılara, resimlere konu, aşklara ilham olmuş İstanbul. Binlerce yıl yüzlerce medeniyete ev sahipliği yapan istanbul.

Asya ile Avrupa kıtalarının birbirinden ayrıldığı en dar noktaya kurulan iki kıta üzerindeki tek şehirdir İstanbul. Deniz, kara ve demir yolu geçişlerinin kesiştiği lojistik yönden dünya ticaretinin gözbebeği haline gelmiştir. Türkiye’nin 81 vilayetinden göç aldığı içinde günden güne artan trafiği şehir içi seyahatlerinde aşırı zaman kaybına neden oluyordu.

1970 yılına kadar sadece vapurlarla iki yaka arasında geçiş sağlanıyordu. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 50. yıl dönümü şerefine açılması hedeflenen boğaza yapılan ilk köprü yani Boğaziçi Köprüsü dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından 1973 yılında açıldı. O yıllarda İstanbul’un nüfusu henüz 2 milyon civarındaydı.

1970’li yılların başında İstanbul nüfusu 2 milyon civarındaydı, fakat 1980’li yıllara gelindiğinde yüzde yüzlük bir artış oldu. Çünkü Anadolu’dan büyük göç almıştı istanbul. Nüfus ise tam 6 milyona dayanmıştı. Bu artış ikinci köprü tartışmalarını da beraberinde getirdi. Büyüyen İstanbul2un ihtiyacı olan boğaza yapılacak olan ikinci köprü 1988 yılında dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından Fatih Sultan Mehmet köprüsü adı ile hizmete açıldı.

Yıl 2014 şaha kalkmış bir Türkiye ve kabına sığmayan bir İstanbul vardı artık. Nüfusu ise 20 milyona dayanmıştı. Rakamlar 6 milyonken iki köprüsü olan İstanbul’un nüfusu tam 3 kat artmıştı. Denizin altından raylı sistemlerle geçilse de, araçlar için ikinci bir tünel yapılsa da İstanbul için artık 3. köprü zaruri olmuştu.

Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından mega projeler arasında yer alan 3. köprü müjdesi verildi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden sonra boğaza çekilen üçüncü gerdanlık oldu. İstanbul’un bu 3. köprüsü genişliği ile de dünyanın en büyük asma köprüsü olacak.

İstanbul’un mega projesi Yavuz Sultan Selim köprüsü yani İstanbul’un 3. köprüsü. İstanbulluları çok heyecanlandırmıştı kuleler çıktığında, kulelerin sonrasındaki ikinci aşama yani kedi yolu denilen çelik halatlar. O çelik halatlar da çelik halatlarda çekildi ve artık iki ucu birbirine bağlayan tabyalalar yavaş yavaş yerleştiriliyor. 2 ay içerisinde köprünün iki yakası birbirine bağlanacak.

Yavuz Sultan Selim köprüsü İstanbul’un sadece iki yakasını birleştirmekle kalmayacak. Anadoludan Avrupaya, Avrupadan da Anadoluya uzanacak transit kara ve demir yoluna geçiş sağlayacak.

Yavuz Sultan Selim köprüsü dünyanın en geniş asma köprüsü özelliğini taşıyor. 4 şerit geliş, 4 şerit gidiş olmak üzere tam 8 şerit karayolu olacak üzerinde. Ama diğer iki köprüden hariç bu köprüde bir de tren yolu olacak yani yüksek hızlı tren bu köprünün altından geçecek ve Kuzey Marmara otobanı ile birlikte iki yakayı birbirine bağlayacak.

3. köprü deniz seviyesinden 304 metre yükseklikteki kuleleri, 59 metre genişliği ve 1400 metre uzunluğu ile dünyadaki sayılı asma köprülerden biri. Köprü İstanbul trafiğine nefes aldıracak en önemli projelerden biri olarak öne çıkıyor.

Yüksek hızlı tren, işte o tren rayları da, otobanda Kuzey Marmara otoyolundan geçicek. Kuzey Marmara otoyolunun viyadük çalışmaları da bitti. Artık yavaş yavaş alt yapı çalışmaları başladı. Çok yakın zamanda asfaltlama işlemi de başlayacak.

Boğazın üçüncü inci gerdanlığındaki çalışmalar uydu aracılığıyla da saat saat takip ediliyor. Uydu görüntülerinde yapımın tüm aşamalarına dair kayıtlar izlenebiliyor.

Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı denetmenleri de çalışmaları hem karadan hem de havadan sürekli kontrol ediyor. Yavuz Sultan Selim köprüsünün yaklaşık 6 ay sonra 29 Ekim 2015’te hizmete açılması için çalışmalar gece gündüz demeden 24 saat aralıksız olarak devam ediyor.

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272