Gayrimenkul Yatırım Blogu

5 Alışveriş Merkezi 2 Milyar TL Yatırım

5-alisveris-merkezi-2-milyar-tl-yatirim

SUR Yapı İdare Kurulu Başkanı Altan Elmas, biri İzmir’de 4’ü İstanbul’da 5 alışveriş merkezi için 2 milyarlık yatırımın devam edeceğini ortaya koyarak, “Birini tamamladık, 4’ü için yatırama devam ediyoruz. Türkiye’nin genç nüfusuna, küresel vizyonuna ve geleceğine güveniyoruz” diye belirtti.

TÜRKİYE seçim ‘sathı mahalli’ne girdiğinden bu yana yaşnan siyasi gerginlik, Sur Yapı’nın patronu Altan Elması’ı etkilemedi. Elmas, birini önceki sene tamamladıkları 5 alışveiş merkezi projesinden 4 tanesinin yatırımlarına tereddütsüz devam edeceklerini açıkladı. Bu projelerin tamamı için 10 senelik dış finansmanının sağlandığını ifade eden Altan Elmas, “Yatırımlarımıza devam edeceğiz Zira, biz Türkiye’nin genç nüfusuna, küresel güç olma vizyonuna ve geleceğine güveniyoruz. Biz 22 yaşında bir şirketiz ve bu kısa sürede bile ne dalgalanmalar ne krizler gördük. Gündemden hiç etkilenmeden yolumuza devam edeceğiz” diye belirtti.

Ümraniye, Çekmeköy ve Sancaktepe ilçelerinin kesişim noktasında bulunan ve Ümraniye sınırları içinde mevcut bulunan Metrogarden Alışveriş Merkezi’nin Nisan sonunda açılacağını açıklayan Altan Elmas, “Kiralanabilir alanın yüzde 80’i kiralandı. Sabiha Gökçen’e kadar gidecek metro hattı 2015 sonunda devreye girecek. Metro istasyondan avm’ye ulaşım sağlanacak. 10 dakika vasıta mesafesinde 650 bin kişiye erişiyoruz. Yılda 10 milyon ziyaretçi bekliyoruz” diye belirtti. 80 bin metre kare inşaat, 42 bin metrekare kiralanabilir alan mevcut bulunan Metrogarden’ın çevresinin son 10 senede büyük değişim geçirdiğini ifade eden Elmas, “Bölgede 5 bin villa yerleşimi var. Projemizin hemen beraberinde 1000 villa yerleşimi var. Bölgede 20 bin adet de lüks konut yapıldı” diye açıkladı. .

DİĞER PROJELER

Axis İstanbul’un da, Fatih, Bayrampaşa ve Eyüp’ün kesişme noktasında 125 bin metrekarelik inşaat, 60 bin metrekarelik kiralanabilir alışveriş merkezi alanı olacağını bunun yanı sıra 27 bin metrekare ofis bölümü bulunacağını ifade eden Altan Elmas, bu projenin 2015 sonunda bitmiş olacağını açıkladı. Elmas diğer projeleri de şu şekilde sıraladı: “Exen AVM’de 80 bin metrekare inşaat, 36 bin metrekare kiralanabilir alan, 8 bin metrekare ofis olacak. İzmir’deki projemiz ise 120 metrekarelik inşaat, avm, rezidans, otel ve marina olmasını planlıyoruz. Bu iki proje de 2015 sonunda bitmiş olacak.”

projelerin toplam 476 bin metrekare inşaat alanına sahip olacağını vurgulayan Altan Elmas, 10 bin kişiye kalıcı istihdam sağlayacağını açıkladı.

Bursa’ya proje geliyor

SUR Yapı İdare Kurulu Başkanı Altan Elmas, İstanbul ve İzmir dışında Bursa’da da proje yapmak için somut adım attıklarını ortaya koyarak, “aslında biz nüfusu 300 bini aşmış tüm illeri inceliyoruz. Bursa’da bir arsa için anlamamızı yaptık. Konut, ofis ve ticari alanları olan bir proje olacak” diye belirtti. İstanbul’un her ilçesinin ‘büyük bir şehir’ gibi olduğunu vurgulayan Altan Elmas, “İstanbul’da AVM’ler belirgin merkezlerde yoğunlaşmış. Biz ilçelere bakıyoruz ve ihtiyaca dönük yatırım yapıyoruz. Kağıthane projemiz bu nedenle çok fazla başarılı oldu” diye açıkladı.

Şahan Bey’e teşekkür

SUR Yapı İdare Kurulu Başkanı Altan Elmas, Axis Kağıthane AVM’nin çok fazla başarılı bir grafik çizdiğini ortaya koyarak, “Çünkü konumu çok fazla iyiydi. Bu arada, Recep İvedik’in başarısı sebebiyle Şahan Bey’e de (Gökbakar) teşekkür ediyoruz. Zira, sayesinde ziyareçi sayısı bir anda yüzde 10 arttı. İyi filmler ne kadar önemliymiş anladık” diye açıkladı. Altan Elmas, Sur Yapı’nın konut alanındaki iddiasını da sürdürceğini ve senede ortalama 1000 civarında konut üretip satmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

725 daire için 3727 kişi mürracaat da bulunda

KAMU İhale Kanunu ve Gelir Paylaşımı modeliyle yaşama geçirdiği yedi ayrı projedeki son daireleri kurayla satışa çıkaran Emlak Konut GYO, 5 kat talep aldı. 28 Şubat’ta son bulan başvurularda 725 daire için 3 bin 727 kişi mürracaat da bulunda. Önceki sene net karı 1 milyar 185 milyon 914 bin TL’ye ulaşan Türkiye’nin en çok büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı Emlak Konut GYO, İstanbul’daki 7 ayrı projesindeki son kalan 725 daireyi kurayla satışa çıkarmak için 27 Ocak–28 Şubat tarihleri arasında talep topladı. 96 ile 120 aya varan vadeler ile satışa çıkan daireler için 3 bin 727 kişi mürracaat da bulunda. Satışa sunduğu dairelere toplamda 5 kat talep alan Emlak Konut, kuralı satışı 8 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirecek. Bahçekent Emlak Konutları’na 586, Emlak Konut Başakşehir Evleri’ne 2 bin 387, Tuzla Emlak Konutları’na 158, Sultanbeyli Emlak Konutları’na 204, Spradon Quartz’a 18, My World Europe’a 17, 1stanbul projesine ise 357 kişi mürracaatta bulundu.

Metsan Nexus yükseliyor

METSAN İnşaat’ın, lansmanını Kasım ayında yapmış olduğu Metsan Nexus projesinde otopark ve ticari birimlere ilişkin katlar ile beraber 14. kata ulaşıldı. Dünyaca şöhretli Mimar Daniel Libeskind ile güç birliği gercekleşen karma projede yaşam 2015 senesi Aralık ayında başlayacak. Deniz ve ada manzaralı 36 katlı iki bina ve ortasında 19 katlı dairesel kuleden oluşacak Metsan Nexus şehrin simge yapılarından biri olmaya aday gösteriliyor. Projede 430 konut bulunacak. Kadıköy-Kartal metrosunun Yakacık istasyonunda metro çıkışı ile direk bağlantılı, E-5 Karayolu’nun üzerinde bulunan Metsan Nexus, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na 16 km (15 dakika) uzaklıkta ve Caddebostan-Pendik Sahilyolu’na 3 km (5 dakika) uzaklıkta konumlanıyor.

Yalçınlar ‘Batı Mahal’de ruhsatı aldı

BÜYÜKÇEKMECE Gölü kıyısında yaşama geçirdiği konut projesi Gölmahal Villaları ile tüm dikkatleri üzerinde toplayan Yalçınlar Group, aynı kısımda ikinci projesi için geri sayıma start verdi. Büyükçekmece’nin en mühim ve çok büyük konut projelerinden olan Pelican Hill’in dördüncü etabı olacak BatıMahal’de toplam 150 villa olacak olan. Üç aşamadan oluşacak olan BatıMahal’de her villaya 1.5 ile 3 dönüm arasında bahçe alanı düşecek. İç dekorasyonu yapılı bir şekilde teslim edilecek olan projede 3 tip villa olacak olan ve villaların hepsi göl manzarasına sahip olacak. Batı Mahal projesinde konut sahipleri, Pelican Hill’in sosyal tesisleri içinde bulunan açık ve kapalı yüzme havuzu, Türk hamamı, sauna, masaj odası, restaurant ve kafe gibi birden fazla hizmetten faydalanacak.

 

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272