Gayrimenkul Yatırım Blogu

Beklenen Temel Atıldı.

FİKİRTEPE

İSTANBUL’da kentsel dönüşüm en fazla tartışılan bölgesi Fikirtepe’den beklenen haber geldi. Bölgede ruhsat işlemlerini tamamlayan firmalar yıkım ve temel atma faaliyetlerine dün start verdi.

3 yıldır kentsel dönüşümü bekleyen Fikirtepe’de şantiyeler çalışmaya start verdi. Dün, Kadıköy Hasanpaşa’daki Yeni Salı Pazarı meydanında yapılan törene Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da yer aldı. Törende Anka Yapı’nın, 70 bin metrekare alanda 2 bin 500 dairelik projesi için temel atıldı. Selimoğlu ve Pana Yapı’nın 750 dairelik ilk proje için de yıkım işlemlerine başlandı. İBB Başkanı Kadir Topbaş, kısımda ilk temeli atan firma olan Anka Yapı’nın projesini 24 ayda tamamlayacağını ve bir daha ziyarete geleceklerini dile getirdi. Kadıköy’e meydan projesi tasarladıklarını açıklayan Topbaş, ilçeye toplam 1 milyar 709 milyon yatırım yaptıklarını açıkladı.

SATIŞLAR DA BAŞLIYOR

Fikirtepe’de yaklaşık olarak 55.5 bin metrekarelik bir alanı kapsayan 4 imar adasında 4 ayrı proje yapmaya hazırlanan Teknik Yapı, ilk olarak 11 bin 504 metrekarelik imar adasında satışına başlayacak. Şirket 650 dairelik ilk etap projesini 4 Mart’ta satışa çıkaracak. Fikirtepe’de 2 adada bulunan Emay İnşaat ise 30 bin metrekare alanda 1750 konut inşa edecek. Proje için ön talep topladıklarını ifade eden Emay İnşaat İdare Kurulu Üyesi Hakan Çağlar, bir hafta akabinde resmi satışlara başlayacaklarını dile getirdi.

Dönüşüm hızlanacak

İBB Başkanı Kadir Topbaş, kentsel dönüşümdeki çoğunluk yasası için ek bir düzenleme sinyali derdi. Anka Yapı İdare Kurulu Başkanı Şaadet Ana ise dönüşümdeki 3’te 2 kuralının Fikirtepe’de de uygulanacağını ifade etti ve ekledi: “Dönüşüm yapılacak olan riskli bölgelerde hak sahiplerinin 3’te 2’si onay verirse süreç işliyor. Şayet günümüze kadar bu işlem Fikirtepe’de olmadı. Geçen hafta perşembe günü bakanlıktan bize bir yazı geldi. Buna göre binalardaki 3’te 2’lik dilimin dışında kalanlara 60 gün zaman tanınacak. Bunun üzerine Fikirtepe’de dönüşüm hızlanacak. Kimi firmalar uzlaşamayanlara tebligat göndermeye start verdi.”

Fiyatlar dengelenecek

Türkiye Gayrimenkul Pazarı Görünümü Şubat 2014 raporu, Türkiye’de döviz piyasalarında son zamanda meydan gelen hareketliliğin gayrimenkul pazarını 2014 senesinde fiyatlanma anlamında yeni bir dengeye yönlendireceğini öngörülüyor. Mevcut politik kargaşanın ekonomi ve TL üzerindeki muhtemel etkileri, yatırımcılar için endişe yaratmakla beraber orta ve uzun vadede Türk pazarına olan yatırımcı algısının, Türkiye’nin güçlü ekonomik büyümesi ve demografik gücü sayesinde olumlu seyredeceği vurgulanıyor. Perakende sektörünün Türkiye ekonomisi içerisindeki güçlü konumunun, 2013’te devam ettiğini açıklayan Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, Alkaş, “Perakende sektörünün diğer sektörlere oranla daha dirençli olması bekleniyor” diye belirtti. Alkaş, 2014 senesinde tamamlanan yeni stokla birlikte toplam alışveriş merkezi stokunun 11.38 milyon metrekareye ulaşmasını beklediklerini belirtti. Rapora göre 2013’te cadde perakende pazarında en fazla tercih edilen ilçe Beyoğlu oldu.

Dönüşümde yabancı var

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, kentsel dönüşüm ile yeni bir kalkınma ve yapılanma imkanı doğabileceğini belirtti. Türkiye’de 6.5 milyon konutun yenilenmesi hedefi ile başlatılan kentsel dönüşüm hamlesine yabancıların da ilgi gösterdiğini ifade eden Maya, “Avrupalı, Körfezli yatırımcılar Beşiktaş, Levent ve Gayrettepe gibi bölgelerle ilgileniyor” diye belirtti. Dönüşüm çerçevesinde riskli alan ilan edilen bölgelerin ağırlıklı olarak Gaziosmanpaşa, Fikirtepe ve Armutlu’da olduğunu ifade eden Maya, Bağdat Caddesi, Şişli, Fatih, Bakırköy, Bahçelievler, Üsküdar gibi rantı yüksek alanlarda ise bina seviyesinde çalışmalarının olduğunu belirtti.

 

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272