Gayrimenkul Yatırım Blogu

Binali Yıldırım ve Ekibinin Yatırım Ajandasında Nelerde Var?

100-milyar-dolarlik-veziroglu

BÖLGE PROJELERİ BİTECEK
GAP, DAP, DOKAP, KOP projeleri bu dönemde tamamlanacak. Silvan Barajı ve bağlı ara depolamalar da 5.7 milyar TL’lik bütçeyle tamamlanacak ve 193 bin hektarı aşkın alan sulanacak.

Proje Ajandası
1 Kasım 2019’a kadar devam edecek hükümet, şu projelere odaklanacak;

1-)Yavuz Sultan Selim Köprüsü, tam üç ay sonra 26 Ağustos 2016’da açılacak.
2-)Dünyanın en büyüğü olacak İstanbul’daki 3. Havalimanı 26 Şubat 2018’de hizmete alınacak.
3-)Dünyanın en büyük üçüncü barajı Yusufeli, 2018’de tamamlanmış olacak.
4-)Yüksek Hıkı Milli Tren Projesi ile ilk yerli YHT 2018’de faaliyete geçecek.
5-)Avrasya Tüneli 1.1 milyar dolar maliyetle bu yıl sonu veya 2017 başında tamamlanacak.
6-)Ankara’da Başkentray, Tandoğan-Keçiören Metrosu, AKM-Gar-Kızılay Metrosu bu dönem bitecek 7-)İstanbul’da, 2,2 milyar TL maliyetli 19 km’lik hafif raylı sistem hattı bu yıl tamamlanacak.
8-)Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Projesi 2.1 milyar TL ile 2018’de bitmiş olacak

YSS KÖPRÜSÜ 3 AY SONRA AÇILIYOR
Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde son çalışmalar hıza devam ediyor. 3. Köprü’nün 26 Ağustos 2016’da hizmete açılması planlanıyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ
Tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak 3. Havalimanı’nın 26 Şubat 2018’de hizmete girmesi hedefleniyor.

İSTANBUL’UN İKİ YAKASI BİR ARAYA GELECEK
Marmaray’ın ardından İstanbul’un iki yakasını birleştirecek Avrasya Tüneli’nde de sona yaklaşıldı. 1.1 milyar dolar maliyetli projenin yılın sonu veya 2017 başında tamamlanması hedefleniyor.

METROLARDA SONA GELİNDİ
Ankara’da Başkentray, Tandoğan-Keçiören Metrosu, AKMGar-Kızüay Metrosu bu dönem bitecek.

İSTANBUL’UN TRAFİĞİ “RAYINA” OTURACAK
İstanbul’da 2,2 milyar TL yatırımla hayata geçirilen 19 kilometrelik hafif raylı sistem hattı da bu yıl hizmete açılacak. Sistemin, 3. Köprü ve Avrasya Tüneli’yle birlikte trafiği rahatlatacağı belirtiliyor. Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu’dan Kartal-Kaynarca’ya, Kaynarca-Sabiha Gökçen hattından Kabataş-Mahmutbey hattına kadar projeler bitirilecek.

ANKARA İSTANBUL ARASI 1,5 SAATE İNECEK
Çalışmaları başlatılan Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi ile Ankara- İstanbul arası 1,5 saate inecek. Yine İstanbul-Antalya, İstanbul-İzmir-Aydın, Zonguldak-Mersin, Samsun-Çorum-Kınkkale- Ankara, Samsun-Gaziantep arası yeni hızlı tren projeleri planlanıyor.

MİLLİ TREN YOLDA
Yeni yatırımlar arasında “Yüksek Hızlı Milli Tren Projesi” bulunuyor. İlk yerli YHT 2018’de faaliyete geçecek. Bölünmüş Yol Projeleri aynen devam edecek. Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil) Otoyolu Projesi 6.7 milyar dolar maliyetle 2020’de tamamlanacak.

KANAL İSTANBUL’DA TEMEL ATILACAK
Kanal İstanbul projesi için hazırlıklar tam gaz devam ediyor. Gerekli ihalelerin tamamlanmasıyla inşaatlar başlayacak. 40-45 kilometrelik proje ile Boğaz’daki gemi trafiği rahatlatılacak.

DÜNYANIN EN BÜYÜK BARAJI YUSUFELİ’NE
Dünyanın en büyük üçüncü barajı olan Yusufeli, 2018’de tamamlanmış olacak.

ILISU’DA HEDEF 2017
Ilısu Barajı ve HES Projesi, 5.5 milyar TL ile 2017’de tamamlanacak.

DOĞALGAZ DEPOLMADA YENİ DÖNEM
Enerji alanında yürütülecek çok sayıda projeyle birlikte Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Projesi de 2.1 milyar TL ile 2018’de bitmiş olacak.

DENİZ’DE YENİ LİMANLAR
Filyos, Mersin, Çandarlı gibi dev limanlar yapılacak. Bu limanlarda da 65’inci Hükümet’in damgası olacak.

TANAPTA İLK AKIŞ 2018’DE
Hazar’daki enerji kaynaklarının Avrupa’ya taşınması için hayati projelerden olan TANAP’ta ilk gaz akışı 2018’de başlayacak.

YENİ NESİL HASTANELER YOLDA
İstanbul’dan Ankara’ya, İzmir’den Kayseri’ye kadar 32 bin 581 yataklı 24 sağlık kampüsü bu dönem bitecek.

6,5 MİLYON BİRİM DÖNÜŞECEK
Kentsel dönüşüm kapsamında 6,5 milyon birimin 2023’e kadar dönüştürülmesi hedefleniyor. Yine 25 ilde toplam 3,2 milyar TL maliyetli 28 stadyum yapılacak.

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272