Gayrimenkul Yatırım Blogu Genel

Büyük Ulaşım Projeleri Arsa Fiyatlarını Uçurdu

kuzey-marmara

İNDER Başkanı Durbakayım, üçüncü boğaz köprüsü ve 3. havalimanı projeleri, arsa fiyatlarını yüzde 300 seviyesinde artırdığını söyledi.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım tarafından yapılan açıklamaya göre, Marmaray ve metrobüs gibi ulaşım projelerinin bölgede yer alan konut fiyatlarını yüzde 75’e kadar, üçüncü boğaz köprüsü ve 3. havalimanı projeleri ise arsa fiyatlarını yüzde 300 oranında büyük bir artışa neden olduğunu ifade etti.

ANADOLU AJANSI muhabiri tarafından sorulan soruları cevaplayan İNDER Başkanı Durbakayım, ulaşım alanındaki mega  projelerin konut sektörüne getirdiği büyük hareketliliğe dikkat çekti.

Marmaray ile metrobüsün, yurttaşların yoğun olarak yaşadığı  bölgelerin birbiriyle bağlantısını sağladığını anlatan İNDER Başkanı Durbakayım, bu  bölgelere ulaşımın daha önceden değişik şekillerde olduğunu, Beylikdüzü, Esenyurt  gibi bölgelere halk otobüslerinin gittiğini vurguladı.

Durbakayım, Marmaray’ın iki kıtayı birleştirdiğini, buradaki ulaşımın  fazlasıyla kolaylaştırdığını, metrobüsün de artık her geçen gün yoğunlaşan E-5  trafiğinde vatandaşların  Beylikdüzü, Sefaköy, Avcılar, Florya gibi yerlere  gitmesini kolay hale getirdiğini kaydederek, tüm yurttaşları ilgilendiren ve  İstanbul’un çok sayıda ki ilçesine dokunan bu projelerin konut fiyatları üzerinde büyük  artışlar sağladığını aktardı.

“Büyük ulaşım projeleri konut fiyatlarını ciddi şekilde artırabiliyor.  Marmaray ve metrobüs duraklarına yakın bölgelerdeki konut fiyatları yüzde 75’e  varan artışlar yaşandı” diyen Durbakayım, bunun önemli bir oran olduğunu   vurguladı.

Durbakayım, “Marmaray ve metrobüsün geçtiği bölgelerde bundan sonra  değer artışları yüzde 20 fazla olarak tüm İstanbul’daki değer artışlarına paralel  şekilde gerçekleşecektir. Çünkü ilk artışlar, başlangıç müddetince hiç olmayan bir  olanakla oluşan artıştır” ifadelerini kullandı.

“Köprü bittikten sonraki değerler başlangıçla kıyaslama bile  edilemeyecek” 

Kıtaları birbirine bağlayan ve boğazın incisi olacak üçüncü boğaz  köprüsü ile İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanının bölgeye getirdiği değer  artışları ile ilgili bilgi veren Durbakayım, bu bölgede arsa ücretlerinin halkın  tabiriyle “uçtuğunu” söyledi.

Şu anda bu bölgelerde yerleşim olmadığını, dolayısıyla mevzubahis  projelerin konut ücretlerine tesirinin konuşulamayacağını belirten Durbakayım,  “Üçüncü boğaz köprüsü ve üçüncü havalimanının inşaatına başlanması, bu  bölgelerdeki arsa değerlerini şu an itibarıyla yüzde 300’e kadar artırmış  vaziyette” diye konuştu.

Durbakayım, hava meydanı inşaatı bittiğinde o bölgedeki ücretlerin, bugün  Atatürk Havaalanı etrafındaki ücretlerin en az yüzde 30’u civarında olacağını  ifade ederek, üçüncü boğaz köprüsü ve etraf yollarının değer artışındaki  rolünün ise irtibatlara bağlı olacağını anlattı. Durbakayım, ancak buralardaki  değerlerin proje başlamadan evvelki değerlerle mukayese dahi edilemeyeceğini  aktardı.

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272