Gayrimenkul Yatırım Blogu

Çatalcaya 80 Bin Kişilik Dev Yatırım

çatalca-yatirim

Türkiye’nin ilk biyomedikal teknoparkı Çatalca’da kuruluyor. İshak Alaton’un kurduğu ve yerli-yabancı pek çok firmanın faaliyet göstereceği teknoparkın yaklaşık 80 bin kişiye istihdam yaratması bekleniyor

80 bin kişiye istihdam sağlayacak dev yatırım

İshak Alaton kişisel yatırımı olarak sağlık sektöründe sessiz sedasız büyüyor. Stent üreten şirketi Alvimedica şimdi Türkiye’nin ilk biyomedikal teknoparkını yapıyor: Çatalca Sağlık Teknoparkı… Sonbaharda temeli atılacak ve bir yıl içinde tamamlanması düşünülen teknoparkta 20 bin kişi çalışacak. Teknoparkın dolaylı olarak yaratacağı istihdamın ise 80 bin kişiye ulaşması bekleniyor. Şimdiden 4 yabancı dev tıp şirketi teknoparkta yer almak için ön anlaşma imzaladı. Teknopark için, Amerika’da bilimsel alanda en fazla buluşu olan bir üniversite ile işbirliğine gidildi. Harvard başta olmak üzere yurtdışında önemli birimlerin başında bulunan Türk akademisyenlerin Türkiye’ye dönmesi için görüşmeler yürütülüyor. Teknoparkta hem Ar-Ge çalışmaları yapılacak hem de üretim. Bakanlar Kurulu kararının ardından start alacak yatırımla ilgili sorularımı Alaton ve Bozkurt yanıtladı.

80-bin-kisiye-istihdam-saglayacak-dev-yatirim-3342615

Çatalca Teknopark nasıl bir yatırım olacak?

Biyomedikal teknolojiler alanında çalışan şirket, yatırımcı ve akademisyenleri bir araya getirecek, geniş katılımlı bir biyomedikal teknopark olacak. Çatalca Sağlık Teknoparkı, İstanbul Çatalca’da 720 dönümlük bir arazi üzerinde kurulacak. Türkiye’nin ilk biyomedikal teknoparkı olacak.

Yatırımı kim yapacak?

Girişimsel kardiyoloji alanında kendi geliştirdiği kateter ve stentlerle Türkiye’nin ilk ve tek üretici firması konumunda olan Alvimedica şirketimiz.

Yabancı işbirlikleri var mı?

ABD’nin Ar-Ge alanında en ünlü üniversitesi ile birlikte çalışıyoruz. Teknoparkın en önemli etkisi ise tersine beyin göçünde olacak. Harvard, Stanford, Georgia Tech, Penn State gibi Amerika’nın önemli üniversitelerinde çalışan araştırmacıların Türkiye’ye dönebilmeleri için iş ortamı oluşturacağız.

Ne kadara mal olacak?

İlk etabı 120 milyon dolara mal olacak. Bu altyapı maliyeti. Ondan sonra firmalar gelip fabrikalarını veya Ar-Ge merkezlerini kurmak istediklerinde ek yatırım yapacaklar.

Bugün bir ilaç fabrikası aşağı yukarı 100 milyon dolara mal oluyor. Ama bir firma gelip kiralamak istiyoruz derse, o zaman fabrikayı biz kurup onlara kiralayacağız. Birinci bölüm tamamlanıp tüm alan kullanılınca ikinci faza geçilecek.

İkinci bölümde aynı maliyetlere çıkacak. Birinci bölümde 40 fabrika, ikinci bölümde ise 45 fabrika olacak.

İlk etapta neler olacak?

Google kampusu gibi olacak. Ar-Ge merkezinin üçüncü katı tamamen yüzme havuzu olacak. Biyo-şirket oluşumu yönetim alanları, 100 yataklı oteli, restoranı… Ortak kullanım için büyük bir agora olacak. 2 bin metrekarelik food court alanı. Spor merkezi…

Teknopark’ın İstanbul’un yaratacağı değer ne olacak?

Cem Bozkurt: Türkiye’de kendi alanında ilk, dünyada ise benzer birkaç projeden biri olacak. Proje tamamlandığında 20 bin kalifiye iş gücü için doğrudan istihdam sağlanacak.

Bir teknoparkta sağlanan doğrudan istihdamın civar bölgelerde 4-5 dolaylı işkolu yarattığı düşünülürse, projenin Çatalca bölgesinde yaklaşık 65-80 bin kişilik dolaylı bir istihdam yaratacağını tahmin ediyoruz. Teknopark, akademi-sanayi işbirliğini sağlayacak.

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272