Gayrimenkul Yatırım Blogu

Dev Fonlar Cannes’da Ofis Pazarlığında

440858

MİPİM fuarına bu yıl da Türk firmaların yoğun ilgisi var. Quasar İstanbul’un 120 milyon değerindeki ofislerine yabancı fonlar talip oldu.

Fransa’nın Cannes kentinde bu yıl 25’incisi düzenlenen uluslararası gayrimenkul fuarı Mipim’e katılan Türk firmaları yine ilgi görmeyi başardı.

Yavuz Karaman’ın Milliyet’teki haberine göre Quasar İstanbul projesi yabancı fonlardan ilgi görürken, NEF ise geçen yıl olduğu gibi bu yıl da açılış gecesine sponsor oldu.

Viatrans-Meydanbey ortaklığıyla Mecidiyeköy eski likör fabrikasının yerine inşa edilen Quasar İstanbul’un 120 milyon dolar değerindeki ofisleri yabancı yatırımcının ilgi odağı oldu.

Bugüne kadar projenin yüzde 70’ini yabancılara sattıklarını söyleyen Viatrans-Meydanbey Ortak Girişim Grubu İcra Kurulu Başkanı Haydar Özkan, 120 milyon dolardan satışa çıkardıkları ofislere özellikle yabancı yatırımcıdan büyük ilgi geldiğini belirtti.

Özkan, “Fairmont’un Türkiye’deki ofislerinden alım yapmak istiyorlar. Rusya gibi Bağımsız Devler Topluğu ülkelerinden özellikle ilgi var. Toplu alım yapmak isteyen fonlar var. Çok ilgilendiler, nisanda belli olur sonuçları.Türkiye’ye gelecekler, biz de inceleyeceğiz” dedi.

‘Marka bilinirliğimiz arttı’

Projedeki rezidanslarda bir yılda yüzde 20 satışa ulaştıklarını belirten Özkan, “Dolar bazlı fiyatlarımızı ocakta artırdık, satış hızlandıkça fiyatlar artacak” diye konuştu. Dünyaca ünlü otel zinciri Fairmont’un kiralama sistemi nedeniyle Orta Doğulu ve Rus yatırımcıların ilgisini gördüklerini ifade eden Özkan, “Quasar’ı bize satın diyen fonlar var. Kurumsal yatırımcılar da daha fazla, Japon da var İngiliz de var. Burada marka bilinirliğimiz artıyor. 25 senede Londra, New York gibi merkezlerde olacağız” diye konuştu.

Nef’in yeni projesi yolda

Fuarın katılımcılarından biri olan Nef, Mipim’in 25. yıl açılış gecesini düzenleyerek Türkiye’nin uluslararası arenadaki tanıtımına büyük katkıda bulundu. Nef ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılışa uluslararası yatırımcılardan dünyaca ünlü mimarlara çok geniş bir yelpazede birçok isim katıldı.

Nef‘in kuruluşundan itibaren Türkiye’ye değer katacak farklı projeler geliştirmeye özen gösterdiklerini belirten Nef Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, “Mipim’in 25’inci yıl açılış gecesinde binlerce katılımcıya ev sahipliği yapma fırsatını bu sene ikinci kez elde ettik. Türk gayrimenkul sektörünün önemli bir oyuncusu olarak, sektörün şampiyonlar ligi olarak adlandırılan bu açılışa Türkiye imzasını attığımıza inanıyoruz” dedi.

Ataköy’de ön talep topluyor

İstanbul Ataköy’deki arsa üzerinde yapacakları projenin satışına hazırlandıklarını ifade eden Erden Timur, “Yatırımcılarımızın çoktandır heyecanla beklediği Ataköy projemiz için ön talep toplamaya başladık. Mimari konsept çalışmasının tamamlandığı projemizde satışlar kısa süre içinde başlayacak“ dedi. Fuarda birçok yatırımcı ile görüşme fırsatı yakaladıklarını belirten Erden Timur, dış dünyanın özellikle yatırımcıların Türkiye’ye bakış açısının hâlâ pozitif olduğunu vurguladı.

Mimarlar fuara damga vurdu

Geçtiğimiz yıllarda daha çok Türk müteahhitlerinin katılımıyla dikkat çeken fuara bu yıl mimarlık firmaları çıkartma yaptı. Son yıllarda yurtdışında sağlık, kongre merkezleri, ticaret alanları gibi pek çok projeye imza atan ve aldıkları uluslararası ödüllerle adından söz ettiren Türk mimarları, Mipim’de yabancıların da ilgisini çekti.

DS Mimarlık, Evrenol Architects, Öncüoğlu-ACP Mimarlık, Tabanlıoğlu Mimarlık, Era Mimarlık, HMK Mimarlık stantlarıyla fuarda yer aldı.

Yaptıkları projelerle uluslararası nitelikte bir firmaya dönüşen Tabanlıoğlu Mimarlık’ın ortaklarından Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, “Mimarlık Türkiye’de konuşulur olurken, mimarlık firmalarımız da artık entelektüel birikimlerini ihraç eder hale geldi. Bugün Doha ve Dubai gibi ülkelerde ofisler açtık. Afrika’da daha önce 2 tane kongre merkezi yaptık. Gelen tekliflerle şimdi üçüncüsüne başlıyoruz. Fuarda Dubai merkezli Emaar’dan teklif aldık. Yakında onlarla da görüşme yapacağız ” dedi.

 

 

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272