Gayrimenkul Yatırım Blogu

Gayrimenkul Alıcıları En Çok Avrupalı

NTA0MTY2MD-emlak-konut-basaksehir-evlerine-25-bin-256-kisi-basvurdu

Yabancıya konut satışında Antalya başı çekiyor, Antalya’yı İstanbul ve Aydın izliyor.

Etraf ve şehircilik Bakanlığı verilerine göre, 2014 seneyin Ocak ayında İstanbul’da 243 adet, Şubat ayında ise 301 adet olmak üzere toplam 544 adet yabancıya konut satışı gerçekleşti. 2013 seneyin tamamında ise İstanbul’da 2 bin 447 konut yabancı yatırımcılar tarafından satın alındı. Ayrıca geçen yıl Antalya, İstanbul, Aydın, Muğla, Mersin, Bursa, Yalova, İzmir, Ankara ve Sakarya olmak üzere 10 şehirde 12 bin 181 konutun yabancıya satışı gerçekleşti. 2014 seneyin Ocak ayında 17 bin 489 adet, Şubat ayında ise 17 bin 121 adet olmak üzere 2 ayda 34 bin 610 konut satışının gerçekleştirildiği İstanbul’da yabancı yatırımcılar tarafından da ilgi görüyor.

En çok hangi ülke vatandaşları Türkiye’den konut alıyor?

İged Başkanı Hüseyin Ataol bu konuda şunları söyledi: “Gayrimenkul alımında Almanya, Rusya, İngiltere, Norveç, Suudi Arabistan, İsveç ve Kuveyt gibi ülkelerin vatandaşları öne çıktı. Suudi Arabistanlılar, Kuveytliler, Iraklılar, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları, Ürdünlüler gözükmektedir. Gerçekleşen satışların yüzdelik dilim içinde hissesi % 10-20 seviyelerindedir. İged Başkanı Hüseyin Ataol: “Oturma izninin 1 seneye çıkması sektöre 10 milyar dolar sıcak para girişi sağlayacak.” Şu anda mülk alan yabancılara 3 ay olarak uygulanan oturma izni, bundan sonra 1 yıl olacak. Bu kanunla yabancılara mülk satışının senelik 10 milyar dolara çıkması bekleniyor. Oturma izninin faydaları: Oturma izninin 3 aydan 1 seneye çıkarılması, yabancıya gayrimenkul satmak isteyenlerin elini güçlendirdi. Müddetin uzaması, yabancıların satın aldıkları taşınmazlarda henüz uzun süre kalmasını sağlayacak. Böylece, Türkiye’den mülk almak yabancılar için henüz cazip hale gelecek. Yabancıların talebindeki beklenen artış ikamet izninin artması ile sağlanabilecek.

Yabancılar neden Güney ve Ege sahillerini seçenek ediyor?

İstanbul Genç İşadamları Derneği (İGED) Başkanı Av. Hüseyin Ataol bireysel yatırımcılar nezdinde yıllardır Güney bölgesindeki ikincil konut yatırımı konusunda yabancıların alakasının devam ettiğine işaret ederek, temiz hava, güzel iklim, ucuz ülke ve etkili tabiat güzellikleri ile yabancıların bu anlamdaki güney bölgelerine tesirinin devam ettiğini vurguladı.Markalı konut projeleri ve Mütekabiliyet yasası ile beraber artık İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük illerde projelerden daire alan ferdi yatırıma sayısında da bir artışdan bahsedilebileceğini anlatan İstanbul Genç İşadamları Derneği (İGED) Başkanı Av. Hüseyin Ataol, şunları ifade etti: “Geçtiğimiz 2 senelik dönemde İstanbul’daki markalı konut projelerinde yabancılara yapılan satışın yaklaşık projelerin yüzde 10’una tekabül ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu şekildeki ferdi alımlarda henüz çok yabancıların belli bir dönem ikamet edip diğer zamanlarda uzun dönemli kiralama yaparak bu arada gelir elde edebilecekleri konut alımlarını seçenek ettiklerini görüyoruz.

 

 

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272