Genel

İÇDAŞ Süperkritik Bekirli Termik Santrali’nin İkinci Ünitesi’ni açtı

icdas_bekirli2

İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş., şimdi de enerji alanında Türkiye sanayisine damgasını vurmaya devam ediyor. İÇDAŞ’ın Çanakkale Biga’daki Bekirli Termik Santrali’nin ikinci ünitesi törenle açıldı.

Çelik üretimiyle çıktığı sanayi yolculuğunda İÇDAŞ (İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş.), şimdi de enerji alanında Türkiye sanayisine damgasını vurmaya devam ediyor. Türkiye’de üretilen elektriğin yüzde 5.6 ’sını sağlayan İÇDAŞ Elektrik Enerjisi Üretim ve Yatırım A.Ş. Çanakkale Biga’daki İÇDAŞ Süper Kritik Bekirli Termik Santrali’nin ikinci ünitesi törenle açıldı.

Açılış törenine Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Bakan Taner Yıldız’la birlikte Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Milletvekilleri İsmail Kaşdemir ve Mehmet Daniş de katıldı. Açılışın ev sahipliğini ise İÇDAŞ Yönetim Kurulu üyeleri Adnan Aslan, Ayhan Aslan ve Naci Aslan ile Yılmaz Aslan yaptı.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasında 2013 yılında 7. sırada yer alan İÇDAŞ, Türkiye ekonomisi için yeni tesisler kurmaya devam ediyor. 2014 yılında Türkiye’nin sanayi üretimi yapan kuruluşları arasında ihracatta ilk 10 kuruluşu arasında yer alan İÇDAŞ, Türkiye’nin enerji ihtiyacı için atılımlar yapıyor.

Üretmek İçin Enerji Gerekli

Bu atılımların biri olan İÇDAŞ Süper Kritik Bekirli Termik Santrali’nin ikinci ünitesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımı ile bir tören yapıldı. İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin, tören alanındaki İÇDAŞ çalışanlarına “Çalışma arkadaşlarım, kardeşlerim, evlatlarım” diye seslenerek açılış konuşmasını yaptı ve ‘hoşgeldiniz’ dedi.

Bülend Engin şöyle devam etti: “Çocuklarımıza gençlerimize daha güzel, daha gelişmiş bir Çanakkale, Biga, Türkiye bırakmak hedefiyle çalışıyoruz. Daha çok gencimize istihdam, iş imkanı oluşturmak için tesisler kuruyoruz. Ekmeğimizi paylaştıkça büyüdük. Soframız kalabalıklaştıkça kazancımızın bereketi arttı. Daha çok sanayileşerek daha çok üretmemiz gerekiyor. Üretmek için de enerji lazım.”

Bülend Engin, Bakan Taner Yıldız’ın görev süresinde yaptığı başarılı çalışmaları örnek göstererek “Özel sektörün elektrik üretiminde 60 Milyar Dolar yatırım yapması Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak size olan güvenin bir göstergesidir” dedi.

İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş. çatısı altında yer alan İÇDAŞ Elektrik Enerjisi Üretim ve Yatırım A.Ş.’nin Süper Kritik Bekirli Termik Santrali’nin 618 MW’lık ikinci ünitesinin devreye alınması ile birlikte toplam kurulu gücü 1.236 MW ‘a ulaştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız açılışta yaptığı konuşmada 13 yılda 1.4 milyarlık enerji ve madencilik sektöründe yatırım yaptıklarını belirterek, 2 bin 200 Mgw’lık enerji santrali kazandırdıklarını belirtti.

Santral Trakya’yı Besleyecek

TANAP’ın Çanakkale’den geçeceğini hatırlatan Bakan Yıldız, bu projenin bölge için yeni istihdam olanakları yaratacağını söyledi. Marmara’nın güneyinde yer alan Çanakkale’nin tüketiminin 3 katı enerji üretimine sahip olduğunu dile getiren Yıldız şöyle devam etti: “Şimdi bu güzel yöre, Kuzey Marmara’ya da hizmet edecek. Çanakkale Boğazı’nın altından 200 milyon TL’lik yatırımla ortaya konulan 380 milyon voltluk kablo hattımız var. İkinci kademesine 185 milyon TL’lik yatırım yaparak Trakya bölgesinin en önemli enerji ihtiyacı İÇDAŞ’la birlikte verilmiş olacak” dedi.

Bakan Taner Yıldız, 2002 yılında Türkiye’deki enerji üretiminin 31 bin megavat olduğunu hatırlatarak “Türkiye şu anda son 12 yılda AK Parti hükümetlerimiz tarafından 39 bin megavat civarında enerjiye kavuşturuldu. İlk yüz yıldakinden daha fazlasını son 12 yılda yaptık. Enerji konusunda 60 milyar dolardan daha fazla yatırım yaptık” diye konuştu.

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272