Gayrimenkul Yatırım Blogu Videolar

İki Yeni Şehir Projesi

iki-yeni-sehir

İstanbul’a kurulması planlanan ve uzun süredir üzerinde çalışılan yeni şehre ilişkin proje büyük ölçüde netleşti.


Yeni şehirde toplu konut alanlarının yanı sıra uluslararası sağlık merkezi, eğitim alanları, iş merkezi, kültür merkezleri ve üçüncü havalimanı yer alacak. 1 milyon nüfuslu olması tasarlanan yeni şehre isim konulmasa da proje, ‘İstanbul Metropolitan’ şeklinde anılıyor. Avrupa yakasına kurulacak ve 1 milyon 500 bin nüfusa kadar çıkabilecek proje, Küçükçekmece, Başakşehir ve Avcılar ilçesine dahil olan sınırları kapsıyor. Üçüncü havalimanı ise Arnavutköy ve Eyüp ilçe sınırları içerisinde inşa edilecek. Proje kuzeyde Karadeniz, güneyde Marmara Denizi ile sınırlanan 42 bin hektarlık bir alanı kapsıyor.

İstanbul’da yıllardır yatırım için önerilen klişeleşmiş bölgelerde yatırım yapmak artık eskisi gibi çok cazip değil. Çünkü yeni projeler İstanbul’un merkezinde yer alan ilçelerin aksine şehrin dışına doğru olan bölgelerde yükselmeye başlıyor.

Son açıklanan Çılgın Proje; Kanal İstanbul, 3. Köprü, 3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu ve iki yeni şehir projesi de İstanbul’un merkezi bölgelerine uzak noktalara konumlandırılmalarından ötürü yatırımcıyı kendisine doğru çekiyor. Zaten bu dev projelerin uygulanacağı alanlara yüzeysel olarak bakıldığında da bir birinden uzak olmayan ve bir birini tamamlayan projeler olduğu ortaya çıkıyor. Bu da akıllara havalimanı, köprüsü, denizi ve yerleşim alanları ile şehrin kuzeyinde ”Geleceğin İstanbul’u mu şekilleniyor?” sorusunu getiriyor.

Yatırım noktasında ulaşım faktörünü ön planda tutanlarında içi rahat olsun. Çünkü ileriye dönük ulaşım projelerine ve yatırımlara bakıldığında çok kısa zaman içinde İstanbul’un her tarafına çok rahat bir şekilde ulaşımın sağlanacağı da çok net bir şekilde görünüyor. Sadece raylı sistemler noktasında İBB raylı sistemler müdürlüğünün hali hazırda devam eden metro çalışmalarına ilave olarak 20’ye yakın yeni metro hattı projesi bulunuyor.

YATIRIMLAR KUZEYE DOĞRU KAYACAK
İstanbul’da gayrimenkul sektörünü etkileyen çok önemli gelişmelerin yaşandığını ve 3. havaalimanı, 3. köprü, yeni şehir projeleri, kentsel dönüşüm alanları ile öne çıkan yeni cazibe merkezlerinin olduğunu söyleyen TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hüsniye Boztunç, mevcut yapı ve yerleşim yoğunluğunun yapılan yatırımlar ile kuzeye kayacağının altını çizerek, Çatalca, Arnavutköy, Sarıyer, Ümraniye Sancaktepe, Tuzla ve Pendik’in yeni yatırımlara açık bölgeler olduğunu ve yeni projelerin tam anlamıyla hayata geçmesiyle birlikte bu bölgelerdeki arsa fiyatlarının tavan yapacağını söyledi.

KÖPRÜ VE HAVALİMANI ÇEVRESİNDE FİYATLAR UÇTU
Üçüncü köprü ve üçüncü havalimanının yakınlarında yer alan bölgelerin ulaşımlarının çok daha kolaylaşacak olması nedeniyle bu bölgelerin daha da değerleneceğinin düşünüldüğünü vurgulayan Boztunç, bu bölgelerde yer alan gayrimenkullerin metrekare fiyatlarında projeler açıklanmadan önceki rakamlara göre neredeyse iki katı oranında artış yaşandığını söyledi.

ARNAVUTKÖY DİKKAT ÇEKİYOR
İstanbul’da kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu bölgelerin başında Arnavutköy’ün yer aldığı, fakat 3. havalimanına yakınlığı ve 3. köprünün bağlantı yollarının üzerinde yer alması nedeniyle tüm gözlerin üzerine çevrildiği bir bölge haline dönüştüğünü ifade eden Boztunç, bölgedeki arsaların fiyatlarında yaşanan artışların da çok dikkat çekici olduğunu dile getirdi.

4 BÖLGEDE YÜZDE 70 ARTIŞ OLDU
Yapımı planlanan 3.havaalanı çevresinde özellikle de Tayakadın, Durusu, Yeniköy ve Karaburun bölgelerindeki fiyatlarda ortalama yüzde 50 ile 70 oranında bir artış yaşandığını sözlerine ekleyen Boztunç, kısa süre içinde ciddi oranda artışlar yaşanan bu bölgenin Avrupa yakasında yeni projelerden etkilenecek en önemli bölgelerden biri haline dönüşeceğini vurguladı.

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272