Gayrimenkul Yatırım Blogu

İnşaatta Yüzde 5 Büyüme Hedefi!

insaatta-yuzde-5-buyume-hedefi--4099897

YEM tarafından hazırlanan Türk Yapı Sektörü Raporu’nu değerlendiren Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel, 2014’te inşaat sektöründen yüzde 5’lik bir büyüme beklediklerini söyledi.

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından Türk yapı sektörünün yıllık performansına dair geniş bir analiz sunan Türk Yapı Sektörü Raporu 2013 yayımlandı.

Raporla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel, Türkiye’de inşaat sektörünün her zaman genel büyümenin üzerine çıktığını söyledi. Gürlesel, “2013’te inşaat sektörünün büyümesinin ardında kamu yatırımları vardı. 2014 yılında ise özel sektöre çok iş düşecek” dedi.

2013’ü inşaat sektörünün yüzde 6’lık bir büyüme ile kapatacağının tahmin edildiğini belirten Gürlesel, 2014’te ise yüzde 5’lik bir büyüme olacağının öngörüldüğünü söyledi.

2014’te siyasetin etkili olacağını dile getiren Can Fuat Gürlesel, kurdaki artışın sektöre olan yansımalarının mayıs ayından sonra anlaşılabileceğine işaret ederek, dövizde eski rakamları görmenin ise pek mümkün olmadığını söyledi.

Gürlesel, Avrupa’nın 2014’te toparlanacağını beklediklerini, Türkiye ekonomisinde ise yılın başında yaşanan siyasi olayların ardından mayıs ayından sonra bir düzelme öngördüklerini kaydetti. Yeni yılda konuttaki faiz oranlarının artışına da değinen Gürlesel, 2014 yılında kredili satışlarda düşüş olabileceğini belirtti.

Gürlesel, 2013’te artan yapı ruhsatı alımının ise 2014’e talep olarak döneceğini vurguladı.

 

Geçen yıla göre % 76 yükseldi

Geçen yıl konut satışlarındaki artışa da değinen Gürlesel, 2013 yılının 9 aylık döneminde toplam 862 bin 651 konut satışının gerçekleştiğini belirterek, “2012 yılının ilk dokuz ayında 488 bin 693 olarak kaydedilen konut satışları ile karşılaştırıldığında yüzde 76 oranında ciddi bir yükselme yaşandığı gözlendi” diye konuştu.

Bu artışta konut faizlerinin düşüşünün de etkili olduğunu dile getiren Gürlesel, “Faiz oranları geçen sene 0.80’lere kadar düşünce satışlar arttı. Ama şimdi faizler yükseliyor. Bu sene azalma görülebilir” dedi. Gürlesel, kamu inşaat harcamalarının 2013’te inşaat sektörünü ayağa kaldırdığını vurguladı.

Yabancıya satışlar arttı

Bir diğer gelişmenin de 2B arazilerinin satışları olduğuna dikkati çeken Can Fuat Gürlesel, şöyle konuştu:

“Ancak satışlar beklentilerin altında kaldı ve inşaat sektörüne etkisi sınırlı oldu. Sektörü etkileyen bir diğer gelişme de yabancılara gayrimenkul satışında mütekabiliyet koşulunu kaldıran yasanın hayata geçirilmesi oldu. Böylece yabancıların gayrimenkul alımları da kademeli olarak artmaya başladı. Konutlardaki KDV uygulamalarındaki belirsizliğin ortadan kalkması da diğer bir etken olarak öne çıktı. Yüzde 1 KDV oranı olanağından yararlanmak isteyenlerin yarattığı ilave bir talep oluştu. Ayrıca 2013 yılında konut satışlarında gerçekleşen artış ile birlikte konut üreticileri yeni konut ruhsatları alımlarını artırdı.”

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272