Gayrimenkul Yatırım Blogu

İstanbul Geçen Yıl Değerine Değer Kattı

istanbul-gecen-yil-degerine-deger-katti-4064050

İstanbul’da gayrimenkul fiyatları artmaya devam etti. Beylikdüzü, Kağıthane ve Seyrantepe gibi bölgelerde değer artışı yüzde 30’lara ulaşırken, fiyat artışlarını 3. Köprü ve Marmaray gibi ‘çılgın’ projeler de tetikledi.

İSTANBUL GEÇEN YIL DEĞERİNE DEĞER KATTI

 2013 yılında İstanbul’un bir çok ilçesi % 5’ten % 30’un üstüne varan oranlarda değer kazanmaya devam etti.

EVA Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Yöneticisi Gökçen Taşkın’ın araştırmasına göre Marmaray’ın açılışı, kentsel dönüşümün hız kazanması ve 3. Köprü gibi etkenler İstanbul’a çeşitli oranlarda değer kazandırdı.

En çok değer kazanan bölgelerden biri olan Kemerburgaz’da 3. Köprü projesinin etkili olduğu belirlenirken, son dönemde yatırımcıların gözdesi Kağıthane – Seyrantepe de değer artışı açısından hızlı bir ivme yakalamış bulunuyor.

Marmaray’ın Kazlıçeşme çıkışının olduğu bölgelerde son dönemde birçok projenin geliştirildiğini ifade eden Gökçen Taşkın, Marmaray’ın devreye girmesiyle bölgenin en çok değer kazanan yerler arasına girdiğini belirtti.

Taşkın, son dönemlerde en çok değer kazanan bölgelerden biri olan Kartal – Maltepe’nin geçtiğimiz dönemdeki ivmeden sonra doygunluk kazanmış olduğunu kaydederek, bundan dolayı içinde bulunduğumuz dönemde değer artışının geçtiğimiz döneme kıyasla daha az olduğunu ifade etti.

Bu duruma başka bir örneğin de Ataşehir ve Şerifali olduğunu belirten Taşkın, bu bölgelerde de belirgin bir doyum yaşandığından değer artışlarının daha az olduğunu söyledi.

‘Güneşli Doygunluğa Ulaştı’

Yine geçtiğimiz döneme kıyasla değer artış yüzdesi nispeten azalan bölgelerden birinin de Basın Ekspres ve Güneşli çevresi olduğuna değinen Taşkın, “Bu bölgede son iki üç yılda otel, ofis, AVM, konut veya hepsinin yer aldığı karma projeler geniş arsalar üzerinde geliştirildi” dedi.

Taşkın, ancak son bir yılda bölgedeki değer artışının geçtiğimiz döneme kıyasla azaldığını tespit ettiklerini belirterek, “Bu da bölgenin belirli bir doygunluğa eriştiğini gösteriyor. Tabii bu durum bölgenin bir daha değer artışı kazanmayacağı anlamına gelmiyor” dedi.

Boğaz Hattı Hızla Değerleniyor

Şerefiyesi yüksek olan ve konsept projelerin geliştirildiği Anadolu Yakası Boğaz Hattı’nın da en çok değer kazanan bölgeler arasında olduğunu ifade eden Taşkın, buna sebep olarak prestijli projelerin bu bölgeye değer kazandırmış olduğunu, konut sayısı az ve daire fiyatı yüksek olan lüks projelerin bölgenin prestijini artırdığını kaydetti.

Tercihler Bölgelere Göre Değişiyor

Araştırmaya göre, bölgesel değer artışlarının yanı sıra 1+1, 2+1 ve 3+1 daire tipleri bazında da değer artışları inceleniyor. Araştırma sonuçlarına göre 1+1 daire tipi en çok Pendik bölgesinde değer kazanıyor.

Konut sayısı fazla olan projelerin yer aldığı bir bölge olan Pendik’te, yatırımcılar projelerinde yatırımlık konutlara daha fazla yer verdiği için metrekaresi küçük olan daireler yatırımlık konut olarak talep görüyor ve değerleri artıyor.

2+1 daire tipi ise en çok Zeytinburnu – Havaalanı aksında değer kazanıyor. Nitekim bölgesel değer artışı yüksek olan bu kesimde, konum avantajı ve bölgede geliştirilen projeler de göz önünde bulundurulduğunda hem ikamet hem de yatırım amaçlı tercih edildiği belirleniyor.

Diğer yandan, 3+1 daire tipi en çok Kağıthane – Seyrantepe bölgesinde değer artışı gösteriyor. Bölge, gayrimenkul hareketliliği en hızlı olan bölgeler arasında yerini alıyor. Ofis bölgesi olarak ön plana çıkan bölgenin konut gelişimi de paralel gelişimini sürdürüyor.

Bio İstanbul’dan ‘Yeşil’ Zirveye Destek Geldi

Türkiye’de sürdürülebilir ve akıllı yaşamın öncüsü Bio İstanbul projesi, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nin gümüş sponsorlarından biri oldu. Bio İstanbul, 20-21 Şubat 2014 tarihlerinde Swissotel’de gerçekleştirilecek ‘3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’ni destekliyor. Bu yılki ana teması ‘Sürdürülebilirlik-Sınırları Aşmak’ olan zirveye alanlarında saygın ulusal ve uluslararası konuşmacılar katılacak.

‘Yastık Altı Dövizler Konuta Yöneliyor’

Birikimini dövizde tutan yatırımcı, son aylarda TL’ye karşı yüzde 20 civarında gelir elde edince, yatırımını konuta ve arsaya yöneltmeye başladı. Dövizdeki yükseliş nedeniyle artan maliyeti fiyatlarına yansıtmamaya çalışan Ankaralı proje sahipleri, 1-2 ay içinde fiyatlarda güncelleme olacağı uyarısı yapıyor.

185 metre yüksekliğiyle tamamlandığında Ankara’nın en yüksek kulesi olacak One Tower Kule Konut ve AVM projesini hayata geçiren İTO Yatırım’ın ortaklarından Özkan Özçelik de, Başkent’teki inşaat firmalarının fiyatlarına zam yapmamak için adeta direndiğini ifade etti. Özçelik, dövizdeki artış nedeniyle yüzde 20’lere varan maliyet artışlarının gözlendiğinin altını çizdi.

 

 

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272