Gayrimenkul Yatırım Blogu

İstanbul’da Arsa mı Alınmalı Ev mi?

satılık arsa

İstanbul’da ev almak mı, arsa almak mı daha karlıdır sorusuna uzmanlardan gelen yanıt şu yönde oldu.

Oturacağınız ev dışında ev almak aslında çok mantıklı bir yaklaşım değildir. Çünkü evlerin kendilerini geri ödeme süreleri iş yerlerine göre çok uzundur. Örnek olarak 1.000 TL lik kiraya verebileceğiniz bir konutunuz var yılda 12.000 TL kira geliri elde edebiliyosunuz ortalama 20 senede kendini karşılasa bu ev 240.000 TL civarında bir bedel eder. 240.000 TL ödeyip bir dükkan aldığınız zaman o dükkanın size kendini geri ödemesi 15 seneyi bulmaktadır birim olarak aylık getireceği kira bedeli daha fazladır. Oturacağınız ev dışında ev almak mantıklı bir yatırım şekli değildir.

Peki ne tür konularda oturacağınız ev dışında ev alabilirsiniz?
Eğer çocuklarınıza gelcekte bir garanti olsun, önümüzdeki dönemde okul masraflarını karşılasın ve sabit bir gelirim olsun diyorsanız konut yatırımı yapabilirsiniz. Fakat konutun bir sakıncasıda içinin çabuk yıpranmasıdır. İçi yıpranan konutlar 5 – 6 sene sonra tadilat görmesi gerekir ve kiracılar arasında bir takım masraflarınız olabilir.

Arsa Yatırımları İçin Uzmanlar;

Şehrin gelişen kısımlarında arsa yatırımı yapmak orta ve uzun vade de çok mantıklıdır. 10 yıldan daha önce arsadan geri dönüşüm beklemek doğru ve gerçekci bir yaklaşım türü değildir. Arsa yatırımları riskli yatırımlardır herkezin yapmasının kolay olmadığı yatırımlardır burda özellikle arsa’nın imarının değişebileceği imar planlaması ile ilgili bir takım problemler olabileceği düşünülmelidir.

Arsalar taşınmaz gayrimenkul olarak adlandırılır. Arsa yatırımı yaptığınızda yatırımı çok ciddi bir şekilde takip etmeniz gerekir. Sonuç olarak en doğru yatırımlar arsa yatırımlarıdır fakat önemli bir şekilde takip edilmelidir. Riski büyük getirisi büyük yatırımlardır.

Kısa ve Orta Vadede Geri Dönüşümlü Arazi FIRSATLARINI SİZLERE BİLDİRMEMİZ İÇİN TIKLAYINIZ.

catalca-arsa-fiyatlari

Son dönemlerde Türkiye’nin bir çok bölgesinde ciddi değer artışları yaşandı, hatta bu artış bir çok yurt dışı ülkesinden de izlenerek özellikle körfez ülkelerinden yatırımcıların ülkemize yatırım yapmasını sağladı.

Bölgesel arazi değerlenmesinde İstanbul’da en çok dikkat çeken bölgelerin başında; Arnavutköy, Çatalca, Tuzla bölgeleri gelmektedir. Arnavutköy ve komşu ilçesi Çatalca’da ki değerlenme sebeplerinin başında 3. Havaalanı ve Kanal İstanbul gelmektedir.

Çatalça bölgesinde 2-3 yıl önce 5-10 tl arasında olan metrekare fiyatları şuanda 40-80 tl arasında değişmektedir.

Bu bölgelerde arsa fiyatlarını yükseltecek projeler

1. İki yeni cazibe merkezi mega kent ve toplu konut projeleri.
2. Kanal İstanbul projesi.
3. Üçüncü köprü ve kuzey Marmara otoyolu projesi.
4. Marmaray tüp geçit projesi.
5. Finans merkezi projesi.
6. Üçüncü hava alanı projesi.
7. Kemerburgaz-Saray çevre yolu projesi.
8. Akpınar sanayi sitesi projesi.
9. Hızlı tren , metro ve metrobüs projeleri.
10. Karaburun kuzey Marmara otogarı projesi.
11. Büyük liman projeleri.
12. Sağlık Turizm Kompleksleri.
13. Halkalı gümrüğünün büyütülmesi projesi.
14. Büyük bir hal projesi.

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272