Gayrimenkul Yatırım Blogu

İstanbul’da En Uygun Arsa Nerede?

istanbul-da-arsa-fiyatlari-tirmanista-630x314

Üçüncü boğaz köprüsü ve 2-B yasasına yönelik yeni beklentiler İstanbul ve çevresindeki arazi satışlarını adeta durdurdu. 2B arazisi nasıl alınır?

Üçüncü boğaz köprüsü ve 2B yasasına yönelik beklentiler İstanbul ve çevresindeki arazi satışlarını durdurdu. Yatırımcı arsa ararken, arazi sahipleri satış ilanlarını geri çekiyor. İşte o bölgeler…

Üçüncü boğaz köprüsü ve 2B yasasına yönelik beklentiler İstanbul ve çevresindeki arazi satışlarını neredeyse durdurdu. Yatırımcı arsa ararken, arazi sahipleri satış ilanlarını geri çekiyor. Uzmanlar, arazi alacakları imar riskleri konusunda uyarıyor…

Para Dergisi’nden Bülent Ekimci imzalı araştırmaya göre, İstanbul Boğazı’na yap-işlet-devret modeliyle yapılması planlanan üçüncü köprü için çıkılan ihaleye hiçbir firma teklif vermedi. Bunun üzerine hükümet, İstanbul Boğazı’na üçüncü köprü inşasını da içeren “Kuzey Marmara Otoyolu” projesini özkaynakla yapma kararı aldı. Yakın bir zamanda üçüncü köprüyle birlikte 65-70 kilometrelik ana aks için yeniden ihale açılması bekleniyor. Köprünün devamı olan otoyolun ihalesi ise daha sonra yapılacak.

Geçen yılın başında kesinleyen güzergahı okuyucularımıza şöyle duyurduk: “Onaylanan plana göre üçüncü çevre yolu Gebze Şekerpınar Balcık’tan başlıyor. Akfırat Tepeören’den ve Kurnaköy sapağına yakın bir noktadan geçen yol, Sultanbeyli’nin ormanlık alanlarından ilerliyor. Samandıra ve Alemdağ’ın mücavir alanlarından geçtikten sonra Alemdağ Ormanı’na giriyor. Beykoz İshaklı, Paşamandıra, Riva ve Poyrazköy’den üçüncü köprüye bağlanıyor.

Üçüncü boğaz köprüsüyle Avrupa Yakası’na geçen yol Garipçe’den Uskumruköy ile Demirciköy’ün arasından geçip Arıköy’ün arkasından Belgrad Ormanları’na giriyor. Odayeri ve Ağaçlı köylerinin mücavir alanlarından sonra Tayakadın ve Baklalı’nın yanından Hadımköy’e uzanıyor. Büyükçekmece Gölü’nün kuzeyinden Çatalca İnceğiz’deki tarlaların içinden ilerleyerek Silivri Gazitepe’de yapılacak üçüncü havalimanın yakınından geçip TEM Otoyolu Kınalı çıkışında bitiyor…”

İstanbul’a yapılacak üçüncü köprü ve otoyolla birlikte hükümetin 2B yasasını çıkarmak için çalışmalara hız vermesi Tuzla’dan Beykoz’a, Sarıyer’den Silivri’ye kadar geniş bir bölgede arazi sahiplerini beklentiye soktu. Arazi satış ilanlarının çoğu geri çekildi. Tuzla, Beykoz, Sarıyer, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Arnavutköy ve Silivri’de satılık arazi bulmak neredeyse imkansız hale geldi.

Onlarca köyü olmasına rağmen Sarıyer ve çevresinde satılık arazi bulmak neredeyse imkansız. Sadece Demirciköy, Kilyos ve Değirmendere köylerinde satılık arazi ilanları var. Bu üç köyde de sadece birer arazinin satış ilanı bulunuyor. Demirciköy’de 52 dönemlik bir arazi için 7 milyon 100 bin TL, Kilyos’ta 165 dönümün üzerinde bir arazi için de 35 milyon dolar isteniyor. Değirmendere’deki 450 dönümlük arazi için biçilen fiyat ise 60 milyon dolar.

Sarıyer’e bağlı Bahçeköy, Zekeriyaköy, Rumeli Feneri, Garipçe, Gümüşdere ve Kısırkaya’da arazilerin metrekare fiyatı yükselmesine rağmen sahiplerinin satış ilanlarını geri çektiği gözleniyor. Büyük inşaat şirketlerinin bölgede arazi aradığını ifade eden emlakçılar, arazi sahiplerinin satış yapmadığını ve fiyatların daha da yükselmesini beklediğini vurguluyor.

BEYKOZ’DA ÜST SINIR YOK

Üçüncü köprü ve 2B yasasının çıkmasını bekleyen bir başka bölge da Beykoz. 50’den fazla köyü olmasına rağmen Beykoz ve civarında satılık arazi bulmak neredeyse imkansız. Çoğu köyü imara kapalı olan Beykoz’un sadece 9 köyde satılık arazi ilanına rastladık. Beykoz’un imara açık olan köylerinde metrekare fiyatının en az 200 dolardan başladığını ifade eden emlakçılar, deniz gören araziler için milyonlar istendiğini ve fiyatta bir üst sınır olmadığını söylüyor.

TUZLA’DA DA SIKINTI VAR

Tuzla’daki 20 köy arasında sadece Tepeören, Akfırat ve Orhanlı bölgelerinde satılık arazi var. Ancak bu bölgelerde de satılık arazi ilanlarının sayısı 10’u geçmiyor. Tepeören’de altı, Akfırat’ta iki, Orhanlı’da ise bir arazi sahibi satılık ilanını geri çekmemiş. Satışı devam eden arazilerin çoğunun fiyatı da dolarla belirlenmiş.

SADECE KEMERBURGAZ’DA…

Eyüp’e bağlı 30’a yakın köy olmasına rağmen sadece Kemerburgaz’da satılık arazi ilanına rastlamak mümkün. Kemerburgaz’da satışı devam eden üç arazi var. Bunlardan 60 dönüm civarında olanı için istenen fiyat 2 milyon doların üzerinde…

Eyüp’e bağlı Ağaçlı, Akpınar, Akşemseddin, Çiftalan, Göktürk, Işıklar, Karadolap, Nişanca, Odayeri, Pirinçci, Silahtarağa, Yeşilpınar, İhsaniye ve İslambey köylerinde satılık arazi bulmak imkansız.

GAZİOSMANPAŞA VE ARNAVUTKÖY

İstanbul’un birbirine yakın olan ve son yıllarda sınırları sürekli değişen Gaziosmanpaşa ve Arnavutköy ilçelerine bağlı köylerde de satılık arazilerin çoğu geri çekilmiş. Her iki ilçenin köylerinde 30 civarında satılık arazi ilanı bulunuyor.

Gaziosmanpaşa’nın Tayakadın, Haraççı, Hacımaşlı ve Boğazköy köylerinde az sayıda satılık arazi var. Arnavutköy’ün merkezinde ve Yassıören, Hadımköy, Boyalık, Dursunköy Yeniköy, Durusu, Çilingir ve Taşoluk köylerinde de satılık arazi bulmak mümkün.

ÇATALCA’DA FİYATLAR MAKUL
Satılık arazi ilanı en çok Çatalca ve köylerinde var. Tarla olarak imarı bulunan bölgelere yapılaşma izni verilmediği için arazi fiyatları hala makul seviyelerde. Çatalca’nın Ahmediye ve Bahşayış köyleri tamamen imara kapalı. Diğer bütün köylerde satılık arazi bulmak mümkün. Arazi fiyatları Çatalca merkezden uzaklaştıkça düşüyor. Bölgenin Karadeniz kıyısına yakın köylerinde arazilerin metrekare fiyatları 15 TL’den başlıyor. Çatalca’nın merkezine yakın köylerde ise 150 TL’ye kadar yükseliyor.

Karacaköy, Örencik, Çanakça, Binkılıç, Dağyenice, Oklalı, Karamandere, Elbasan, Subaşı, Kestanelik, İzzettin, Ormanlı, Kabakça, Başak, Akalan, Gökçeali, Çiftlik, Belgrat, Kalfaköy, İhsaniye, Yazlık, İnceğiz, Yassıören, Ovayenice, Hisarbeyli, Orçunlu, Çakıl ve Muratbey köylerinde birçok satılık arazi var.

ŞİLE’DE SATILIK ARAZİ ÇOK

Çatalca gibi Şile ve köylerinde de satılık arazi ilanları hayli fazla. Şile merkezinin yanı sıra Bucaklı, Geredeli, Ağva, Kadıköy, Balibey, İsaköy, Değirmençayırı, Soğullu, Kabakoz, Alacalı, Akçakese, İmrendere, Kurfallı, Karacaköy, Tekeköy, Sahilköy, Ahmetli, Kumbaba, Korucu, Ovacık, Karakiraz, Çayırbaşı ve Karabeyli köylerinde çok fazla satılık arazi var.

Bölgedeki emlakçılar son yıllarda özellikle Sofular, Alacalar, Kurna ve Kızılcaali köylerine talebin arttığını söylüyor. Şile ve köylerinde arsaların metrekare fiyatı 100-200, tarla vasfındaki arazilerinki ise 40-100 TL arasında değişiyor.

SİLİVRİ’DEKİ ARAZİLER

Kuzey Marmara Otoyolu’nun son noktası konumundaki Silivri’de de çok fazla satılık arazi ilanı dikkat çekiyor. 40’a yakın köy bulunan Silivri’de hemen her yerde satılık arazi bulmak mümkün. Bölgede faaliyet gösteren emlakçılar, köprü, otoyol ve bağlantı yolları için kamulaştırma yapılacağını ve 1/5000’lik ve 1/1000’lik imar çalışmalarının 5-6 yıl gibi bir zaman içinde gerçekleştirilmesinin öngörüldüğünü vurguluyor.

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272