Gayrimenkul Yatırım Blogu

İstanbul’da İnşaatı Devam Eden 7 Metro Hattı İşte Detaylar!

ODYyMDcwNz-istanbulda-insaati-devam-eden-7-metro-hattinda-son-durum

İstanbulluların daha hızlı, daha konforlu ve daha güvenli toplu ulaşım imkanına kavuşması için çalışan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), dev metro yatırımları ile kentte dakikalarla yolculuk dönemini başlattı. “Her yerde metro, her yere metro” sloganıyla çalışmalarına ara vermeden devam eden İBB, İstanbul’da 7 metro hattının inşaat çalışmalarını sürdürüyor.

Hizmete açıldığında gayrimenkul fiyatlarına doping etkisi yaratacak metro hatları sizin evinizin yakınlarından geçiyor mu? Sizin için İstanbul’da devam eden metro hatlarının son durumlarını araştırdık. İşte hangi metro nereden geçiyor?

1-) Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy – Sancaktepe Metro Hattı

Üsküdar, Ümraniye, Sancaktepe ve Çekmeköy’den eçecek olan yeni metro hattının uzunluğu 20 kilometre olacak. 16 istasyondan oluşacak metro hattında test sürüşleri yapıldı.

30 Ağustos’ta tamamlanması planlanan metro ile Anadolu Yakası’nın ana ulaşım ağının önemli bir aksı tamamlanmış olacak.

2-) Halkalı – Gebze Marmaray Yüzeysel Metro Hattı

35 istasyondan oluşacak Halkalı – Gebze Marmaray Yüzeysel Metro Hattı, Bakırköy- Zeytinburnu, Fatih, Kadıköy, Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla ve Üsküdar ilçelerinden geçecek. Çalışmaların son sürat devam ettiği metro hattının 2018’de tamamlanması planlanıyor.

3-) Kabataş – Beşiktaş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Hattı

24,5 kilometre uzunluğunda 19 istasyondan oluşacak Kabataş – Beşiktaş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Hattı Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar ilçelerinden geçecek.

İnşaat çalışmalarının devam ettiği metro hattı 2018’de açılacak. İnşaat çalışmaları yaklaşık yüzde 80 oranında tamamlandı.

Entegrasyonun ardından ulaşım sürelerinin şöyle olması planlanıyor;
Beşiktaş – Mecidiyeköy 5,5 dakika
Mecidiyeköy – Alibeyköy 7,5 dakika
Çağlayan – Gaziosmanpaşa 13 dakika
Beşiktaş – Sarıyer Hacıosman 25,5 dakika
Mahmutbey – Mecidiyeköy 26 dakika
Beşiktaş – Mahmutbey 31,5 dakika
Mahmutbey – Yenikapı 39,5 dakika
Mahmutbey – Sarıyer Hacıosman 45 dakika
Mahmutbey – Üsküdar 48,5 dakika
Mahmutbey – Kadıköy 52 dakika
Mahmutbey – S.Gökçen 95,5 dakika

4-) Bakırköy İDO – Bağcılar Kirazlı Metro Hattı

Bakırköy, Bahçelievler, Güngören ve Bağcılar’dan geçecek olan Bakırköy İDO – Bağcılar Kirazlı Metro Hattı 9 istasyondan oluşacak.

Temelinin 2016 Haziran’da atıldığı metro hattının en geç 2018’de açılması planlanıyor. Metro hattının inşaat çalışmaları son sürat devam ediyor. Bakırköy İDO İskelesi’nden Bakırköy Özgürlük Meydanı, Bahçelievler ve Kirazlı’ya kadar 40-50 dakika yerine artık 10 dakikada ulaşılabilecek.

5-) Sabiha Gökçen Havalimanı – Kaynarca Metro Hattı

5 istasyondan oluşan Sabiha Gökçen Havalimanı – Kaynarca Metro Hattı ile Kadıköy-havalimanı arası 46 dakikaya düşecek. İnşaat çalışmalarının 2015 yılında başladığı ve büyük bir kısmının tamamlandığı metro 2018 yılında hizmete açılacak.

6-) Ataköy – Basın Ekspres – İkitelli Metro Hattı

Bakırköy, Bahçelievler, Küçükçekmece, Başakşehir ve Bağcılar ilçelerinden geçecek Ataköy – Basın Ekspres – İkitelli Metro Hattı, 12 istasyondan oluşacak.

13 kilometre uzunluğundaki metro hattının inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Yeni metro ile 5 ilçe birleşecek.

İstasyonlar:
İkitelli Sanayi
Masko
Bahariye
Mehmet Akif
Halkalı Caddesi
Hoca Ahmet Yesevi
Mimar Sinan
Doğu Sanayi
İhlas Yuva
Çobançeşme-Kuyumcukent
Yenibosna
Ataköy

Ataköy – Basın Ekspres – İkitelli Metro Hattı hizmete alındığında;
Başakşehir – Olimpiyat – Kirazlı Metro Hattı ile Olimpiyat – İkitelli Güney Sanayi kesiminde
Mecidiyeköy – Kabataş – Mahmutbey – Bahçeşehir Metro Hattı ile Mehmet Akif İstasyonu’nda
Yenikapı – Kirazlı – Halkalı Metro Hattı ile Mimar Sinan İstasyonu’nda
Hacıosman – Yenikapı Metro Hattı ve Bakırköy – Sefaköy Metro Hattı ile Çobançeşme İstasyonu’nda
Yenikapı – Atatürk Havalimanı Metro Hattı ile Yenibosna İstasyonu’nda
Metrobüs ile Yenibosna İstasyonu’nda
Marmaray ile Ataköy İstasyonu’nda entegre olacak.

7-) Dudullu – Bostancı Metro Hattı

Dudullu – Bostancı Metro Hattı 13 istasyondan oluşacak. Kadıköy, Ataşehir, Ümraniye ve Çekmeköy ilçelerinden geçecek metro hattı 14.27 kilometre uzunluğa sahip.

Anadolu Yakası’nda hizmet verecek Dudullu – Bostancı Metro Hattı’nın çalışmaları, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı programla başlatılmıştı. 90 bin yolcu kapasiteli olan hattın 2019’a kadar bitirilmesi hedefleniyor.

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272