Gayrimenkul Yatırım Blogu Genel

İşte İstanbul’un 3. tüp geçidinin güzergâhı

iste-istanbulun-3-tup-gecidinin-guzergahi-h1431434143

İstanbul son yıllarda dev kamu yatırımlarıyla altından üstüne büyük bir değişim yaşıyor. Şehrin üzerinde yükselen devasa konut ve ofis projelerinin yanı sıra devletin toprak altında servet değerinde dev yatırımlara imza attığını görüyoruz. İstanbul Boğazı’nın altından geçecek olan tüp geçit bunlardan sadece birisi.

Erdoğan’ın açıkladığı İstanbul trafiğine nefes aldıracak yeni projeler şöyle sıralanmıştı.

Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet arasına tüp geçit yapılacak. Marmaray ve Avrasya Karayolu Tüneli’nden sonra Boğaz’da yapılacak 3. tüp geçitten hem araç hem de demiryolu geçişi olacak. Boğaz’a 3. tüp geçit projesinin detaylarını Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan açıklamıştı.

Cumhuriyet’in 90. yılı olan 2013’ün 29 Ekim Bayramında hizmete giren ve bir yılda 50 milyon yolcu taşıyan Marmaray hattından sonra Boğaz’daki ikinci tüp geçit olan Avrasya Karayolu Tüneli de gün sayıyor.

Yapımına 2014 yılının Nisan ayında başlanan ve Kazlıçeşme ile Göztepe arasını 15 dakikaya indirmesi öngörülen Avrasya Karayolu Tüneli’nde çalışmaların yarısına gelindi. Lastik tekerlekli araçların geçiş yapacağı tünelin 2016’nın sonunda hazır olması hedefleniyor.

İstanbul’un iki yakası şu anda Marmaray Tüp Geçidi, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri üç noktadan birbirine bağlanmış durumda. Devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Karayolu Tüneli’nin yanı sıra 3. tüp geçidin tamamlanması ile Asya ve Avrupa Kıtaları 6 ayrı noktadan birbirine bağlanmış olacak.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile yeni yapılacak tünel hem araç hem de demiryolu geçişleri ile iki farklı ulaşım hizmeti verecek.

27 Şubat 2015’te Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanların katılımı ile açıklanan Anadolu ve Avrupa’yı bağlayacak 3 katlı 3. tüp geçit projesinin detayları İstanbul’da yeni bir dönemin de önemli bir işareti oldu. Artık mega kentte ulaşım probleminin aşılması için yer, gök ve denizden daha etkin yararlanılacak.

20 milyonluk şehirde her gün 4 milyona yakın kişiyi taşıyan İETT’ye ek olarak raylı sistem ve diğer topşu taşıma imkânlarının yetersizliği karşısında harekete geçen hükümet Anadolu’dan Avrupa’ya ya da Avrupa’dan Anadolu’ya geçişi kolaylaştırmak için kolları sıvadı. İki kıta, dünyada ilk kez inşa edilecek üç katlı tüneliyle bağlanıyor.

2023 yılı ulaşım modelleri projeksiyonuna göre Boğaziçi Köprüsü ve E-5 aksında toplu taşıma talebi Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve TEM aksında karayolu trafiği daha da arttacak.

Bakırköy İncirli’de başlayan Anadolu yakasında Söğütlüçeşme’ye kadar uzanan metro tüneli, TEM otoyolu aksında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerindeki araç yoğunluğunu azaltacak olan karayolu geçiş tüneli ayrı tüneller yerine tek bir tünel ile boğazın altında buluşuyor.

9 ana raylı sistemi aynı hatta buluşturan ve bu sayede toplam 6.5 milyon kişinin faydalanacağı yeni hatla artık bütün yollar 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli’ne çıkıyor. Metrolarla entegre olacak dev tünel, zamandan ve yakıttan tasarruf ettirecek.

İstanbul Boğazı’nın 110 metre altında karayolu ve raylı sistem kollarını aynı tüpte buluşturan dev tünel, İncirli – Söğütlüçeşme arasında hızlı metroyla 40 dakikaya indiriyor.

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272