Gayrimenkul Yatırım Blogu Yatırım Akademisi

İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü’nde yerli üretimi parçaların tamamı değiştirilecek

page_izmit-korfezi-gecis-koprusunde-yerli-uretimi-parcalarin-tamami-degistirilecek_320498617

İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü’ndeki halatın kopmasından kendisini sorumlu tutan Japon mühendis Kishi Ryoichi’nin intiharının ardından, halatın kopmasına sebep olan parça başta olmak üzere tüm yerli üretim parçaların değiştirilerek ithal mal kullanılmasına karar verildi.

Zaman’da yer alan habere göre, montajı yapılan ‘catwalk- kediyolu’ halatının bağlantı malzemesindeki çatlağı birkaç gün önceden gördüğü ileri sürülen Kishi Ryoichi’nin bunu neden bildirmediği sırrını korurken, köprü inşaatında bir dizi önlem alındı. Kopan hattın diğer hatta da baskı yaptığı, bunun da aynı malzemeden yapıldığı dikkate alınarak onun da indirilmesi kararlaştırıldı. Köprü inşaatında, kopan bağlantı yerleri dahil birçok metal parçanın yurt dışında imal ettirilmesi ve Türkiye’ye getirilip montajının yapılması gündeme geldi.

Tamamlandığında İstanbul- İzmir karayolu yolculuğunu 3.5 saate indireceği belirtilen 377 kilometrelik Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolu projesinin en önemli geçiş noktası İzmit Körfez Köprüsü’nde şubat ayından itibaren iki yaka arasında kılavuz kablolar çekildikten sonra ‘catwalk- kediyolu’ olarak adlandırılan geçici yürüyüş yolu montajına başlandı. Köprü inşaatı önümüzdeki haziran ayında da yürüyerek geçilmek üzere hazırlanan programa göre devam ediyordu.

Geçen cumartesi günü köprüde iki yakayı birleştiren, mühendis ve işçilerin geçici yol montajının yapıldığı doğu taraftaki her biri 8’er ton ağırlığında 14 kablodan oluşan ‘catwalk- kediyolu’, Yalova Hersek Burnu tarafındaki ayağı, üst bağlantı yerinden koptu. Personel meteorolojiden fırtına uyarısı yapıldığı gerekçesiyle o gün çalışma yapmadığı ve ley sırasında gemi geçişi olmadığı için faciadan dönüldü.

Kazanın ardından projenin bu aşamasının sorumlusu olan Japon Başmühendis Kishi Ryoichi’nin pazartesi günü Altınova İlçesi mezarlık girişinde cesedi bulundu. Kishi Ryoichi’nin, ‘catwalk- kediyolu’ montajı yapıldığı için ağırlığı daha da artan doğu yönündeki hattın bağlı bulunduğu Hersek Burnu’ndaki bağlantı yerindeki çatlağı birkaç gün önceden gördüğü ileri sürüldü. Fotoğrafı çekilen bu çatlağı Kishi Ryoichi’nin ilgili birimlere bildirip bildirmediği henüz öğrenilemedi.

Japon Mühendis Kishi Ryoichi’nin, çatlağı gördükten sonra, yaklaşık 150 metre yüksekle sayıları 30 ile 50 arasında değişen personelin hayatını riske atmamak için, meteorolojinin fırtına uyarısı yaptığını söyleyerek cumartesi günü tüm çalışanlara izin verdiği ortaya çıktı.

Yurt dışında yapılacak

İzmit Körfez Geçişi Köprüsü inşaatında bu kazanın ardından başlatılan detaylı inceleme devam ederken, henüz teknik bir açıklama yapılmadı. Ancak ilk bilgilere göre kopan hattın, diğer hatta da baskı yaptığı belirlendi.

Bu hattaki bağlantı malzemesinin de kopan malzeme gibi aynı yerde imal edildiği dikkate alınarak, bunların sökülerek yerlerine yenisinin yapılması ve yine bazı kritik malzemelerin de yurt dışında yaptırılıp getirilerek montajının yapılması görüşü ağırlık kazandı.

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272