Gayrimenkul Yatırım Blogu

Kadıköy’e Muhteşem Proje!

050320141118239778734_2

İşte Hurşit Yıldırım’ın Haber 7’ye yaptığı çok özel açıklamaları…

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE 4 SÖZ BİRDEN

Projelerinizden bahsedecek olursak, ilginizi çeken, mesela havaray projesi şu anda bile henüz İstanbul’da denenmemiş bir proje, belki de ilk olacak Kadıköy’de. Onun dışında eğlence adası projeniz var yine Kadıköy’de çok ilgi çekecek bir şey.Bunları anlatır mısınız?

Öncelikle bizim Kadıköy’de temel sorunumuz şu: Binalarımız çok eski. Yaklaşık 40 yıllık 50 yıllık, benim oturduğum bina 60 yıllık. Ben kendi binamda bir tadilat yapayım dedim elime deniz kabukları geldi korktum kapattım bina yıkılır sonra benden bilirler diye, hiçbir şey yapmadım. Çok yorgun bir şehir. Yoğun da bir şehir. Kadıköy’deki binaların %97’si deprem yönetmeliğinden önce yapılmış binalar. Şu anda parsel bazı yenilemeler yapılıyor ama yetersiz. Yetersiz olmasını sebebi şu: vatandaş kentsel dönüşümle ilgili yerinde dönüşümle ilgili şunu istiyor. Diyor ki benim evim 120 metrekare. Evimi bana 120 metre kare olarak geri versin istiyor. Çünkü müteahhit girdiği anda diyor ki ben senin evini yaparım ama senin evin 80 metrekareye düştüğü takdirde ben yaparım. Dolayısıyla müteahhit de kârını, maliyetini düşünmek zorunda. Buna ister istemez vatandaşımız defans yapıyor. Çünkü kimse yaşam alanının daha da daralmasını istemiyor. Biz burada 2 yıldır bir çalışma yaptık. 2 yıldır çalışmamız parsel bazlı değil birleşme bazlı ada bazlı bir mega imar planımız. Biz buradaki mega imar planımızda kentin en az 150-200 yılını planlamak istiyoruz. Eğer 150-200 yıllık plan yapıyor isek biz aynı anda yeraltını yerüstünü tamamını da planlamamız gerekiyor. Yolları planlamamız gerekiyor. Bizim imar planımızdaki temel öğelerimiz şunlar:

1)Vatandaş kendi merkezinden yeni yaşam alanından sokağından başka bir yere transfer edilmeyecek.

2) Cebinden 1 lira dahi masraf çıkmayacak. Ekstra ücret ödemeyecek çünkü mülkiyet hakkıdır.

3) Şu anki mevcut dairesinden 1 metrekare dahi kaybolmayacak. Almış olduğumuz otopark paralarını gerçekten otopark olarak yapacağız ve her dairenin altına mutlaka bir kendisi bir de misafir otoparkı olmak üzere dizayn edilmesini isteyeceğiz.

4) Yol kesitlerimiz genişleyecek. Yol kesitlerini trafiği ve aksları yeniden düzenleyeceğiz + akıllı binalarla beraber akılı şehir yapmayı düşünüyoruz.

Müteahhit biz bu alanlarda yaptığımız anda kendi binasını rastgele bir yere konumlandıramayacak. Bir şehrin bir ucundan bir ucunu görebilecek akımı rüzgarı alabilecek hava ışığını görebilecek oksijeni görebilecek şekilde de şehri dizayn edeceğiz. Bizim imar planımız Kadıköy için acil eylem planının içinde olması gereken bir şey. Bir de şu var. Biz Fikirtepe’de biliyorsunuz Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümünü yaptık. Geçen 2 hafta itibariyle sağ olsunlar sayın bakanımızla sayın Topbaş buranın ruhsatlarını beraber verdiler. Burası büyük bir mega center olacak, büyük bir megakent olacak, bir maslak olacak. Burası böyle olduktan sonra Kadıköy’ün geri kalan kısmı biraz kariyerini kaybetmiş olacak dolayısıyla Kadıköy’de bizim bir kariyerimiz var bir kalitemiz var bu kariyerimizi kurtarmak için bizim aynı zamanda bu imar planını hayata geçirmemiz şart. Bununla ilgili her türlü çalışmamız hazır.

Kaynak var mı peki?

İmarla ilgili bir kaynağa gerek yok imarla ilgili iyi bir düzenlemeye gerek var bizim diğerprojelerimizin tamamında Kadıköy belediyesinin bütçesi yıllık 350-400 trilyon. Dolar bazında baktığınız anda yıllık olarak 200 milyon dolar gibi bir rakama tekabül ediyor. Geçmiş yıllardaki dolar parasına baktığımız anda bu 20 yılda 4 milyar dolar yapıyor. Bu parayla Yunanistan’ın büyük bir borcunu ödeyebilirsiniz. Çok ciddi bir bütçe bu. Bizim bütünprojelerimizin lokasyonu, kaynağı, bütçesi hatta keşif değerine kadar biz arkadaşlarımızla beraber çalıştık. Bunların hepsini oluşturduk.

KADIKÖY’E HAVARAY MÜJDESİ

Ulaşımla ilgili projelerniz neler olacak?

Kadıköy trafik yoğunluğu açısından en yoğun ilçelerden bir tanesi. Giriş ve çıkış yollarımız fazla değil paralel ve dikey yollarımız fazla değil bizim en yoğun caddemiz minibüs caddesi. İsmi de ilginç aslında bir caddenin ismi minibüs caddesi olur mu ama minibüsler gide gele orası minibüs caddesi olmuş doğru da bir isim değil. Biz düşündük minibüs caddesine ne yapabiliriz trafiği nasıl rahatlatırız çünkü Kadıköylü buradan dağılıyor. Bütün İstanbul’a buradan dağlıyor. Minibüs caddesine tramvay yaptığınız anda yol metrekaresi kurtarmıyor metro yaptığınız anda maliyet çok yüksek ayrıca geri dönüşümü çok geri yıllarda geliyor. Araç trafiğini rahatlatacak bir şey değil. Bir de süre olarak Kadıköylü böyle bir şeye tahammül edemeyebilir. 3-4 yıl sürer. Buradaki inşaat çalışmalarına tahammül edemeyebilir, kapatır orayı. Dünyadaki çeşitli örnekleri inceledik bunların nasıl çalıştığına baktık. Kadıköy’de minibüs caddesine uygulanabilecek tek ama tek şey havaray. Biz Bostancı’dan başlayarak Sahrayıcedit, Göztepe, Erenköy, Feneryolu, Hasanpaşa’dan aşağıda rıhtıma rıhtımdan dolayısıyla Altıyol üzerinden metroya bağlayacak, entegre edeceğimiz bir havarayprojesi geliştirdik. Bununla ilgili kamulaştırma sorunu yok. Çünkü orta alanda bir refüjümüz var. Bu alana beton direklerimizi monte edeceğiz. Üzerinde zaten montaj usulü hızlı bir şekilde teknolojinin son imkanlarını kullanarak hızlı çağdaş kaliteli ve güvenli bir havarayprojesini inşallah Kadıköylü’lere kazandığımız takdirde biz hediye edeceğiz. Kadıköy trafiği de büyük ölçüde rahatlayacak.

 

 

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272