Gayrimenkul Yatırım Blogu

Kemerburgaz’ın Gayrimenkul Yatırım Değerini Neler Etkiliyor?

Kemerburgazin_gayrimenkul_yatirim_degerini_neler_etkiliyor_63850_0c021

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. kıdemli değerleme uzmanı Fatih Bilgili, özelikle beyaz yakalı kesimin tercihi olan Kemerburgaz bölgesinin gayrimenkul geleceğini mercek altına aldı.

Kemerburgaz, İstanbul’un Eyüp ilçesinde bulunan ve 2013 yılı nüfusu 27.644 olan bir bucak merkezidir. Kemerburgaz, İstanbul metropoliten alanı içerisinde henüz kırsal niteliğini koruyabilen nadir yerleşmelerden biri olması, İstanbul’un kuzeybatısında bulunan önemli alanlara ulaşımın ana noktasında bulunması nedeniyle ayrıcalıklı bir durumdadır. Kemerburgaz, bugüne değin yakınlarına kadar ulaşan sanayi alanlarının baskısından kurtulabilmiştir. Orman içi kırsal yerleşme özelliğini taşıyan Kemerburgaz’ın çevresi 1985 orman tahdit sınırı ile çevrilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu Devri’nde bir Rum iskan sahası olan Kemerburgaz’a 1924 senesinde yapılan mübadele neticesinde Türkler yerleştirilmiştir. Kemerburgaz, tarihten bu yana İstanbul’un mesire ve piknik yerlerinden biridir.

Bölge genellikle orta ve üst gelir grubuna hitap etmektedir. İçerisinde her türlü sosyal tesisi, spor alanları, binicilik ve golf sahaları bulunan Kemer Country benzeri yerleşimler büyük bir hızla çoğalmaktadır.

Kemerburgazın yeşili koruyan yapısı, şehir merkezi olarak nitelendirilebilecek noktalara olan ulaşılabilirliği sayesinde, özellikle 90’lı yılların başından itibaren ciddi bir gelişim göstermiştir. Şehir içi rekreasyon alanı ve doğal park gibi kent merkezinin yoğunluğuna karşı alternatif olabilecek niteliklere sahip olması nedeni ile özellikle üst gelir grubu tarafından tercih edilen bölgenin son 20 yılda gösterdiği atılım kendini öncelikle emlak fiyatlarında göstermektedir. 90’ların başında tarla veya orman alanı olarak değerlendirilen alanlar, değişim süreci ile birlikte, lüks konut ve villalar için arsa arzı oluşturmuş, bu da beraberinde çok ciddi bir değer artışı getirmiştir. 2000’li yıllarda, ulaşım imkanlarının iyileştirilmesiyle birlikte, merkezi iş alanlarında çalışan kişiler tarafından tercih edilebilirliği artan Kemerburgazîn özellikle Göktürk Mahallesi’nde, zaman içerisinde Artel Kemerburgaz, Gölpark, İki Kemer Evleri, Country Life, Doğa Evleri gibi üst gelir grubuna hitap eden projeler gelişmiş ve 2000’li yılların sonlarına doğru bölge, İstanbul’un bir anlamda sayfiye yerlerinden biri halinde gelmiştir. Bu duruma paralel olarak, bölgeye nitelikli markaların gelmesi, özellikle ticari gayrimenkullerde değer artışına neden olmuş ve Kemerburgaz’ın geleceğini şekillendirecek bir döngü başlamıştır. Son yıllarda ise 3. Havalimanı ve Kuzey Marmara Otoyolu gibi projelerle birlikte, İstanbul’un gelişiminin kuzeye doğru seyretmesi, bölgedeki fiyatların yükselmesine neden olan en önemli etkenler olarak ön plana çıkmaktadır.

Bugün, Kemerburgaz ve Göktürk’te yer alan villa projelerinde fiyatlar 3.000 TL/m2 alt değerden başlamakta olup, bu değer, sitenin kalitesi, imkanları ve niteliklerine bağlı olarak 10.000 TL/m2 seviyesine kadar çıkabilmektedir. Özellikle İstanbul’un kuzeye doğru gelişim göstermesi ile birlikte birim değerlerin daha da yukarı çıkacağı muhakkaktır.

Gelinen noktada, Kemerburgaz’dan, Şişli ve Topkapı’ya düzenli otobüs seferleri olmakla birlikte, metrobüs ve metro gibi İstanbul’un ana ulaşım alternetifleri, bölgeye yaklaşık 45 dakika mesafede yer almaktadır.

Bölgedeki gelişme paralel olarak, sağlık sektörünün temsilcileri de bölgede var olmaya başlamıştır. Günümüzde, Kemerburgaz-Göktürk bölgesinde Florance Nightingale, Acıbadem Tıp Merkezi gibi sektör aktörleri Kemerburgaz’da tıp merkezleri ile yer almaktadırlar.

Yatırımcıyı Çeken 6 Kritik Özellik

1- Kemerburgaz, bulunduğu konum itibari ile şehir merkezine ve birçok ticari aksa yakın olmasının yanı sıra, şehirin gürültüsünden ve kalabalığından da bir o kadar uzaktır.

2- İstanbul’a yapılması planlanan 3’üncü havaalanının bölgeye yakın konumda inşa edilmektedir. Havaalanı ulaşımı için hazırlanan planlarda, Kemerburgaz’dan geçmesi planlanan raylı sistem projeleri bulunmaktadır.

3- İstanbul’da inşa edilmesi planlanan yeni şehrin İstanbul’un kuzeyinde ve Kemerburgaz’a kısmen yakınlarında olacağını açıklaması.

4- 3. Boğaz Köprüsü İstanbul’un kuzeyinde inşa edilmekte olup, Kemerburgaz, söz konusu köprü yolu güzergahına oldukça yakındır.

5- Bulunduğu bölgenin zemin şartları sebebi ile deprem bakımından güvenli bir bölge olması.

6- Bahçeli ve sosyal donatıları olan çeşitli konut imkanları sunması.

 

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272