Gayrimenkul Yatırım Blogu

Seçimler Konutta Da Fırsat Dönemini Başlattı

48602_2

Konut satışı yapan inşaat firmaları seçim öncesi satışlar yavaşlayınca konutta fırsat dönemini başlattı.

“Cazip kampanyalar”

Doların lira karşısında yüzde 26’ları bulan değer kazancı inşaat maliyetlerini etkiledi. İnşaat firmaları temsilcileri maliyetlerin yükselmesine rağmen stoklar nedeniyle bu artışı fiyatlara yansıtmadıklarını söylüyor. 30 Mart yerel seçimlerinden sonra yüzde 15’i bulan zammı kademeli olarak uygulayacaklarını belirten inşaat patronları konut alıcısını satış ofisine çekmek için cazip kampanyalar düzenliyor. Peşinatı erteleyip, faizleri sıfırlayan şirketler 80 bin lirayı aşan indirim de uyguluyor. Stok satışlarda KDV oranının yüzde 1 olduğuna dikkat çeken sektör temsilcileri yapılacak zammın yanı sıra değişen KDV uygulamasınında mevcut projeleri cazip hale getirdiğini söylüyor. 1 Ocak 2013 sonrası ruhsat almış projelerde KDV’nin yüzde 18’i bulacağını söyleyen patronlar ev sahibi olmak için en uygun dönemde olunduğunu ifade ediyor.

“Toplam 170 bin 236 daire satışı yapıldı”

Türkiye genelinde Ocak ayında 87 bin 639, şubat ayında ise 82 bin 597 olmak üzere toplam 170 bin 236 daire satışı yapıldı. Ülke genelinde yaşanan siyasi ve ekonomik gerilimin yanında, artan kredi faiz oranları şubat satışlarında 5.8 oranında düşüşe yol açsa da sektör temsilcileri rakamları olumsuz yorumlamadı. Aralık, Ocak ve Şubat aylarının gayrimenkul satışında en durgun dönem olarak gören inşaat patronları, yaşanan düşüşü beklediklerini dile getirdi. Mevsimsel durgunluk ve seçim beklentisinin satışlarda yavaşlama etkisi yarattığını belirten temsilciler, Nisan ayı sonrası satış grafiğinde yukarı yönlü bir gidişat beklediklerini dile getirdi. İnşaat temsilcileri, aylık 82 – 85 bin konut satılması durumunda geçen yıl olduğu gibi yıl genelinde 1 milyon sınırının aşılacağına dikkat çekti.

“İnşaat firmalarının kampanyaları”

Dumankaya İnşaat’ın Avrupa Yakası’ndaki yatırımlarından Dumankaya Konsept Halkalı projesinde Haziran’da yaşam başlıyor. Yatay yaşam konseptiyle öne çıkan projede 1+1 ve 2+1 tip dairelerin satışları tamamlanırken, 3+1 dairelerin satışları devam ediyor. Ev sahibi olmak isteyenlere 84 bin lirayı bulan indirimler yapılırken, 0 faiz ve 0 peşinat olanağı da sunuluyor.

Ege Yapı Group’un, İstanbul Bağcılar’da inşa ettiği Batışehir’de yaşam Nisan 2015’de başlıyor. 3 bin 266 konutun yer aldığı projede ev sahibi olmak isteyenlere 25 bin lira indirim yapılıyor. Yüzde 1 KDV oranı ile satılan daire için yüzde 1 peşinat imkanı da sağlanıyor.

Bayraktar & Gürsoy Yatırım Ortaklığı tarafından Gaziosmanpaşa’da inşa edilen Viaport Venezia projesinden nakit alım yapanlara yüzde 8 indirim yapıyor. Venedik konseptli projedeki kampanyada yüzde 5 peşinat ödeyenler, geri kalan yüzde 20’lik peşinat tutarını teslimde ödüyor. Kalan miktar ise 1 yıl ötelemeli olarak banka tarafından kredilendiriliyor

Teknik Yapı Halkalı’daki Metropark ve Tuzla’daki Evora İstanbul projelerinde nakit ödemelerde yüzde 10’a varan indirim yapıyor.

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272