Gayrimenkul Yatırım Blogu

Trakya Bölgesi Artık Gelişiyor Ve Bölgelerde Projeler Artıyor.

kırk

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Keşan’da 10 Uzunköprü’de 4 tesisin temelini attı. Bakan Eroğlu, Trakya Gelişim Projesi kapsamında Trakya’ya 10 Milyar TL yatırım yapılmasının planlandığını kaydetti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Keşan’da düzenlenen toplu temel atma törenine katıldı. Yaklaşık 73 milyon TL’ye mal olacak 10 tesisin temelini attıklarını ifade eden Eroğlu, “Temeli atılacak tesisiler arasında yer alan Keşan Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandığında ilçenin 2045 yılına kadar öngörülen 110 bin nüfusunun evsel atıksuyu ileri biyolojik arıtma sonrası doğal ortama deşarj edilecek. Temeli atılacak diğer tesisler ile de 16 bin 457 dekar arazinin sulama suyu depolanacak, 1 belde, 2 köy taşkınlardan korunacak” diye konuştu.

-“TRAKYA’YA 10 MİLYAR TL YATIRIM YAPILMASI PLANLANIYOR”-

Ergene Havzasındaki 12 belediyenin atıksu arıtma tesislerinin DSİ tarafından yapıldığını belirten Eroğlu, “Aslında bu tesisleri belediyelerin yapması gerekiyordu. Belediyeler bu tesisleri yapamayınca Başbakanımız talimat verdi ve DSİ şimdi bunları inşa ediyor” dedi.

Saray, Pınarhisar, Babaeski, İleri Biyolojik Arıtma Tesisleri’nin temelinin atıldığını vurgulayan Eroğlu, Muratlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin çalışmalarının devam ettiğini, Çorlu ve Çerkezköy’ün tesislerinin ise ihale sürecinde bulunduğunu söyledi.

Temeli atılan tesislerin Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) kapsamında inşa edildiğini belirten Eroğlu, TRAGEP’in atıksu arıtımından ağaçlandırmaya, sulamadan içmesuyu teminine, dere ıslahından taşkın erken uyarı sistemine kadar pek çok alanda yürütülecek dev bir bölgesel gelişme projesi olduğunu ifade etti.

TRAGEP’in Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale’nin Trakya’da kalan kısımlarını kapsadığını vurgulayan Eroğlu “Proje kapsamında Trakya’ya 10 Milyar TL yatırım yapılması planlanıyor” şeklinde konuştu.

Bakanlığının yatırımlarda rekorlara imza attığını kaydeden Orman ve Su İşleri Bakanı, DSİ tarafından 1999-2002 yılları arasında sadece 9 tesisin hizmete açılabildiğini, 2003-2013 yılları arasında ise bin 763 yeni tesisin hizmete açıldığını söyledi.

-UZUNKÖPRÜ’DE 4 TESİSİN TEMELİ ATILDI-

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Edirne programları kapsamında Uzunköprü’de düzenlenen merasimle de 32 milyon TL yatırım bedeline sahip 4 tesisin temelini attı. Eroğlu burada yaptığı konuşmada, temeli atılacak 4 adet tesisin 1 adedinin iletim kanalı ve pompa ünitesi, 2 adedinin grup taşkın koruma tesisi, 1 adedinin ise gölet ve sulaması inşaatı olduğunu söyledi. Bu tesislerle 522 bin dekar araziye su iletileceğini ifade eden Eroğlu, bu tesislerle ayrıca Çakmak Barajı rezervuarına Meriç Nehrinden su terfisi ve iletimi sağlanacağını, 570 dekar tarım alanı sulamaya açılacağını ve 8 köyün taşkından korunacağını vurguladı.

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272