Gayrimenkul Yatırım Blogu

Türkiye’nin En Başarılı Kaymakamı

CATALCA-KAYMAKAMI

Hani Ankara’da oturanların her hafta sonu koşa koşa gittikleri, köy kadınlarının yaptığı elişi emeklerini satın aldığı, köy kahvaltısı yaptığı, köy yemekleri yediği Beypazarı adında bir ilçe var.

Hani Isparta’da göl kenarında Yalvaç adında bir ilçemiz var.  Kimse ismini bile bilmezdi ama şimdi sporcular orada buluşuyor. Çünkü çarşaf gibi su üzerinde jet-ski’ye biniliyor, yelken sporuna alışılıyor, kürek çekiliyor. Özetle Yalvaç su sporları merkezi oldu.

Peki Beypazarı ile Yalvaç’ı nereden nereye getiren sihirli el kimin? Ve o el şimdi nerede, ne yapıyor? Hemen söyleyeyim, iki yıldır İstanbul’un eskiden sürgün ilçesi olan Çatalca’yı geleceğe hazırlıyor. Bu kişi Süper Kaymakam Dr. Nevzat Taşdan‘dan başkası değil. Beypazarı ve Yalvaç’ı özünü bozmadan çağdaş hale getiren Dr. Nevzat Taşdan’ın biyografisini bir okusanız, yemin ederim küçük dilinizi yutarsınız. Resmen Süpermen…

İNCEĞİZ-İLKOKULU-1
Van’ın Erciş ilçesinde doğmuş, köy okullarında okumuş safkan Anadolu çocuğu. Sağlık konusunda eğitim alırken bir an karar verip hukukçu olmuş. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirip kaymakamlık sınavını kazanmış. Sonra da harikalar yaratmaya başlamış. Devletin tüm kurslarına katılmış ve hep en çok puan alan kaymakam olmuş. Ödül olarak iki kez İngiltere’ye eğitime gönderilmiş. Londra’da Middleex Üniversitesi‘nde organize suçlar üzerine master, Süleyman Demirel Üniversitesi‘nde kamu yönetimi dalında doktora yapmış. Türk Kamu Yönetiminde Kaymakam Liderliği isimli teziyle doktor olmuş. Görev yaptığı tüm ilçelerde en başarılı kaymakam seçilmiş. Cumhurbaşkanlığı Özel Ödülü’ne layık görülmüş. İçişleri Bakanlığı tarafından Amerika’ya gönderilmiş. AB’ye gönderdiği tüm projeler alkışlarla geri gelmiş. Pek çok konuda Avrupa Birliği’ne proje hazırlamış.

KAYMAKAM-TAŞDAN-MÜJDELİ-HABERİ-VERDİ-3

İki yıldır da İstanbul Çatalca Kaymakamlığı’nda. Nasıl bir kaymakam olduğunu bizzat görüyorum. İki yıldır, makamında otururken görmedim. Kar, kış demeyip sabahın köründe bir köyün yolunda işleri kontrol ediyor, dert dinliyor… Kaymakam değil de sanki belediye başkanı gibi çalışıyor. Çok samimi konuşuyorum, şu günlerde Çatalca’yı bambaşka bir geleceğe hazırlıyor. Yapılan yüzlerce işte mutlaka emeği var. Sanırım Ankara’da birisi tarafından Çatalca için özel seçildi. Sizce o kişi kim olabilir?

Çatalca üç yıl sonra açılacak dünyanın en büyük ve modern havalimanına komşu olacak. Havalimanının çevresi ayrı bir şehir gibi planlanıyor. AVM’den tutun, iş merkezine dek her şey var.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü‘nün tüm yolları Çatalca’dan geçecek. Büyük bir olasılıkla İstanbul Vadisi de Çatalca’nın yetki ve sorumluluk alanında. Eee milyarlarca euro harcanarak yapılan bu yeni yerleşim birimine Dr. Nevzat Taşdan gibi hayatı başarılarla dolu bir yönetici yakışır.

12 km’lik sahil İstanbul halkının deniz ihtiyacını gidermesi için hazırlanıyor. Benim içime doğuyor, Dr. Nevzat Taşdan galiba geleceğin İstanbul Valisi… Çatalca’da staj yapıyor gibime geliyor…

——-

Çatalca Kaymakamı Dr. Nevzat Taşdan Özgeçmişi

1962 yılın’da Van ilinin, Erciş ilçesinde doğdu. İlköğretimini Sivas Kongre İlkokulunda, orta öğretimini Balıkesir Pamukçu Ortaokulunda ve lise eğitimini de Çankırı Sağlık Meslek Lisesinde tamamladı. Daha sonra Gevher Nesibe Sağlık Eğitim Enstitüsünü bitirerek  4 yıl sağlık meslek lisesi öğretmenliği yaptı. Bu sırada 1984-1988 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne devam ederek buradan mezun oldu. Avukatlık stajını tamamladıktan sonra 1989 yılında Kütahya Valiliği’nde Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. Sırasıyla; Çankırı’nın Yapraklı ve Kurşunlu ilçelerinde Kaymakam Vekilliği, Afyon Bayat, Iğdır Tuzluca, Siirt Kurtalan, Ankara Beypazarı,Isparta Yalvaç Kaymakamlıklarında bulundu. Ağustos 2010 tarihinde Çatalca  Kaymakamlığı görevine başladı.

İngiltere’de 1992 yılında bir yıllık süre ile İngilizce öğrenimi gördü ve IELTS İngilizce sınavından ve Türkiye’de KPDS yabancı dil sınavından 92 alarak grubunda en yüksek yabancı dil puanlarını aldı. Taşdan 2000 yılında da tekrar İngiltere’ye master yapmak için gönderilen Nevzat Taşdan master programını, 1 yıl süre ile Londra’da Middleex Üniversitesi’nde organize suçlar bölümünde tamamlayarak, mastır tezini organize suçlar, mafya ve uyuşturucu konulu alanda gerçekleştirdi. 2006 yılından Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi bölümünde doktora eğitimine de başlayan Taşdan, bu eğitimi de tamamlayı, ‘Kaymakamlık Mesleği Özelinde Türk Kamu Yönetiminde Liderlik Sorunları’ isimli doktora tezini başarı ile tamamlayarak Doktor ünvanını aldı.

2011 yılında ABD’ ye 45 günlüğüne bilgi ve görgüsünü artırmak için İçişleri bakanlığınca gönderilen Taşdan, 2010 yılında girdiği KPDS sınavında yeniden 90 alarak yabancı dil seviyesinin A kategorisinde olduğu kanıtlamıştır. Siirt Kurtalan Kaymakamı iken yılın idarecisi seçilen ve ödülünü dönemin Cumhurbaşkanı’nın elinden alan TAŞDAN’ın İçişleri Bakanlığı’ndan aldığı maaşlı ödüllendirme ödülü ile çalıştığı istisnasız tüm valilerden aldığı takdirnameleri bulunuyor. 2009 yılında Kamuder tarafından yılın kaymakamı seçilen Kaymakam Taşdan İçişleri bakanlığınca açılan tüm kurslara katılmış özellikle Avrupa birliği ve kalkınma ajanslarına yönelik proje hazırlama kurslarını başarıyla tamamlamıştır. Bu eğitimleri meslek hayatında başarı ile uygulamıştır.

Örneğin; Avrupa Birliğinden; Ana Kucağından Okula Projesi ile bir çok okullar arası işbirliğini geliştiren projeler, İşkur Genel Müdürlüğünden Engellilere yönelik Ahşap İşleme Kursu Projesi, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Genel Müdürlüğünden Engelli bakım projeleri ve çok sayıda el sanatları projeleri Tarım Bakanlığından Damla sulama projeleri ile 18 köye Kasdep ( hayvan dağıtımı ) projeleri, yine  İstanbul’da ilk defa iki köyde iki ayrı proje ile toplu basınçlı sulama sistemi projeleri, ayrıca İstanbul Kalkınma Ajansından Engelli Bakım merkezi projeleri gibi bir çok projeyi onaylatarak başarıyla uyguladı. İstanbul Kalkınma ajansına sunduğu 3 proje ise kabul edilme sürecinde bulunuyor.

Kaymakam Taşdan öğretmen olan Mukaddes Taşdan ile evli bulunmakta olup iki erkek ve bir kız çocuk babasıdır. Büyük oğlu Kasım İdari yargı hakimi olup İstanbul’da görev yapmaktadır. Ortanca oğlu Ahmet O.D.T.Ü. Havacılık ve Uzay Mühendisliği son Sınıf öğrencisidir. Kızı Hilal ise Fatih Fen Lisesinde 3 sınıfta öğrenimine devam etmektedir.

 

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272