Gayrimenkul Yatırım Blogu

‘Türkiye’ye Güvenimiz Tam’ Diyen Araplar Yatırıma Koştu

110420140057284019962_2

500 milyar dolarlık fonların yöneticileri İstanbul’da Uluslararası Yatırım Zirvesi’nde buluştu. Türkiye’ye güvendiklerini belirten Körfezli işadamları milyonlarca dolarlık yatırım için düğmeye bastı.

Türkiye’deki seçim sürecini yakından takip eden Arap yatırımcılar dün İstanbul’da Uluslararası Yatırım Zirvesi’ne akın etti. Konuşmalarında ‘Türkiye’ye güvenimiz tam’ mesajı veren Körfez devleri, Türkiye’de milyonlarca dolarlık yeni yatırımları hayata geçirmek için düğmeye bastıklarını söyledi. İstanbul Yatırım Derneği ve Ortadoğu Ekonomi Platformu tarafından düzenlenen zirveye, Körfez ülkelerinden toplamda 500 milyar dolarlık fonları yöneten 50’yi aşkın üst düzey yetkili ve işadamı katıldı.

‘Ben paramı yatırırım’

Zirvenin açılışında konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin parasal durumunun çok güçlü olduğunu belirtti. Şimşek, Ortadoğu’daki birçok dost ülkenin paralarını Batı’da tuttuğunu belirterek “Paranızı Batı’da tutuyorsunuz, Batı da alıp o parayı Türkiye’ye yatırıyor” dedi. Şimşek “Ben şahsen Türkiye’ye yatırım yapardım” diye konuştu. İstanbul Yatırım Derneği Başkanı Mehmet Ulusoy da zirvede yaptığı konuşmada, Türkiye’nin genç nüfusuyla önemli bir potansiyel oluşturduğunu belirterek “Genç Türkiye’ye ve devlet desteğine güvenin” dedi.

Katarlı Retaj’dan 2’nci İslami otel

Geçen yıl Türkiye’deki ilk İslami otelini İstanbul’da açan ve gelecek 10 yılda Türkiye’ye 500 milyon dolar yatırım planlayan Katar’ın önde gelen yatırım şirketlerinden Retaj, yeni otel yatırımı için düğmeye bastı. Retaj Hotel&Hospitality Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mohammed Bin Johar Al-Mohammed, yeni otellerini 20 milyon dolarlık yatırımla bu yıl içinde hayata geçireceklerini söyledi. Uluslararası Yatırım Zirvesi’nde sorularımızı yanıtlayan Al-Mohammed, seçim sonrasında Türkiye’ye olan güvenlerinin daha da netleştiğini kaydetti.

Suudi Daleel’den emlak ve turizme 100 milyon dolar

Türkiye’de Istanbul, Yalova ve Bursa’da emlak ve turizm yatırımları bulunan Suudi Daleel Group Ortağı ve Genel Müdürü Dr. Muhammed Yahya MuHarreh, 100 milyon dolarlık bütçeyle turizm başta olmak üzere emlak ve tarım alanına yatırım yapacaklarını söyledi. 8 yıldır Türkiye’de faaliyet gösterdiklerini belirten MuHarreh, Türkiye’ye yatırım için çok fazla nedenleri olduğunu kaydetti. MuHarreh, bu nedenleri şöyle sıraladı: “Öncelikle Türkiye’nin istikrarlı büyümesi bizi cezbediyor. Buna ek olarak hükümetin emlak sektörüne yönelik teşvik ve desteği de diğer önemli unsur. Yabancı yatırımcı olarak kendimizi güvende hissetmemiz ise yatırımlara devam kararlarımızda önemli” dedi. Dr. MuHarreh, Konya ve Aksaray illerinde 10 milyon metrekarelik alana tarım yatırımı yapacaklarını söyledi. Halihazırda turizm sektöründe etkin olduklarını ifade eden MuHarreh, Yalova’da 4 ve 5 yıldızlı otel yatırımlarımları için Türk şirketleriyle görüşmelerinin devam ettiğini belirtti.

İstanbul Londra’yı geçti

Suudi Arabistan’ın dev fonlarından birini yöneten Alnumow International CEO’su Rafat Al Saad, Istanbul’un Araplar’ın gözünde Londra, Paris gibi şehirleri hem turizm hem de yatırım açısından geride bırakmaya başladığını söyledi. Turkiye’nin özelikle de Istanbul’un Arap yatırımcılar için son yıllarda ekonomik bir hub olduğunu belirten Al Saad “Müşterilerimize Türkiye’ye yatırım yapın çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272