Gayrimenkul Yatırım Blogu

Yabancı Yatırımcının Gözü Türkiye’de

images

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız , “İstanbul Uluslararası Yatırım Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ilk 10 ekonomi arasına girme hedefini güçlendireceğini belirterek çok fazla ülkeyle yapılabilecek işin olduğunu, herhangi bir ülke ile iş yapmanın diğer ülkelerden vazgeçmek anlamına gelmediğini söyledi.

Yıldız, güvenilir, hukuku ve zemini sağlam, özel sektör karlılığını masanın diğer tarafına geçerek sürdürülebilir hale gelecek bir yapı kurguladıklarını ifade ederek, “Sadece enerji ve inşaat değil gıda sektörüne de yabancı yatırımcıların büyük ilgi gösterdiğini” söyledi.

İstanbul Yatırım Derneği ve Ortadoğu Ekonomi Platformu’nca düzenlenen zirvede, hükümetin yabancı ve yerli yatırımcılar konusundaki politikasını açıklayan Taner Yıldız, “Gıda sektöründe Yörsan ve Namlı’dan sonra Şahin Sucukları’nın da birkaç yüz milyon dolarlık yabancı sermaye ortaklığı teklifi aldığı söyleniyor. Siz bu konuda ne diyeceksiniz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

Uluslararası Yatırım Zirvesi’ne, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin yanısıra, Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), merkezi fonların yöneticileri ve bölgenin en büyük yatırımcıları katıldı..

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da Zirvede yaptığı konuşmada, Türkiye’nin atılan adımlarla çok daha öngörülebilir bir ülke haline geldiğinin altını çizerek, yatırımcıların ülkelerin sadece bugünlerine değil, gelecek perspektifine de baktığını ifade etti.

Geçen yıl Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan sermayenin 12,8 milyar doları bulduğu bilgisini veren Yılmaz, son dönemde yeni bir plan hazırladıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“10. 5 yıllık plan 2014-2018 dönemini kapsıyor bu plan. Bu planımız Meclisimizden de geçerek kabul edildi. Bu planda da üzerinde en fazla durduğumuz şey yatırım ortamının iyileştirilmesi. Türkiye’nin bütün dünyadan gelecek yatırımcılar için, ama özellikle de kendi doğal coğrafyasından kültürel coğrafyasından gelecek yatırımcılar için çok daha avantajlı hale getirilmesi. Bürokrasiyi sürekli bir şekilde azaltmaya devam edeceğiz. Özellikle yatırımcılar için yatırım yeri tahsisi konusunda sistematik bir takım altyapılar, bilgi altyapıları kurmaya dönük çalışmalarımızı önceliklendiriyoruz.”

“Türkiye olarak ikinci bir sıçrama yapmak istiyoruz”

Bakan Yılmaz, 2014-2018 dönemi sonunda hedeflerinin Türkiye’ye 94 milyar dolarlık uluslararası yeni bir yatırım girişi sağlamak olduğunu söyledi. Diğer bir hedeflerinin ise Dünya Bankası’nın iş yapma kolaylığı sınıflandırmasında da Türkiye’nin ilk 50 ülke arasına girmesini istediklerini aktaran Yılmaz, çalışmalarının da bu yönde olduğunu kaydetti. Türkiye’de yatırım yapan şirketleri kendi şirketleriymiş gibi gördüklerini anlatan Yılmaz, son teşvik sistemi hakkında katılımcılara bilgi verdi. Türkiye olarak ikinci bir sıçrama yapmak istediklerinin altını çizen Yılmaz, Türkiye’nin 2023 hedeflerinden de bahsetti.

Körfez sermayesine, büyük ilgi duyduğu Türkiye’deki yatırım fırsatlarını görüşme olanağı sunulan Uluslararası Yatırım Zirvesi’nde ayrıca, oluşturulan ikili görüşme platformlarıyla, katılan yatırımcılara doğrudan yatırım yapma imkanı sağlandı.

Zirvenin ilk gününde “Mega Projeler ve İnşaat” başlığı altında, “Mega projelerin finansmanı”, “Türkiye’de yatırım ortamı”, “Yatırımcılara sağlanan avantajlar”, “Bölgesel proje tanıtımları”nı tartışan yatırımcılar, ikinci gün “Enerji ve Enerji Transferi” başlığı altında, “Enerji ve finansmanı”, “Enerji transferi ve yenilenebilir enerji”,“Alternatif enerji modelleri” konularını görüştü.

 

Uzman Hakkında

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272

Yorum Ekle

Lütfen yorum için tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canakkale Köprüsü
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Rasim Coşkun

Rasim COŞKUN Gayrimenkul yatırımları ve dijital pazarlamada uzmandır. Netlik , basitlik, standardizasyon, hız ve fonksiyonellik iş yapış tarzında vazgeçilmezleridir. Çatalca, Silivri, Arnavutköy bölgelerinde doğru tarla-arsa yatırımını yapmak ve kısa sürede yüksek kar elde etmek istiyorsanız sizleri yüzlerce memnun yatırımcı havuzumuza dahil etmek isteriz. +905323039272